Véleményezhető a kormány korrupció-megelőzési programja, a kormany.hu-n elérhető anyag azonban félrevezető adatokat tartalmaz. Cikkünk megjelenése után a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnál javították a hibát.
Hibásan értelmezi a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátott korrupció-megelőzési programja a Transparency International (TI) korrupcióértékelési indexét. A kormany.hu-n közzétett program a TI adataira hivatkozva azt írja: „A Transparency International által alkalmazott korrupcióérzékelési index Magyarországra mért értéke 1995 óta kisebb hullámzást követően 2011-ben ismét közelített a kiindulási értékhez. A 2011. évi 4,6-os érték az elmúlt 3 év legalacsonyabb magyar adata, illetve a régiós összehasonlításban átlag alattinak tekinthető.”
Ez a megállapítás rendben is van, az indexhez csatolt lábjegyzet azonban már megtévesztő: „A Transparency International osztályzása 1-től 10-ig terjed, amelynél az 1 jelenti az alacsony, a 10 pedig a magas érzékelt korrupciós szintet.” A számok jelentése azonban épp ennek a fordítottja: a TI által kidolgozott Korrupcióérzékelési Index (CPI) a korrupció közhivatalnokok és politikusok körében érzékelt mértéke alapján rangsorolja az országokat, értéke 0 (teljes egészében korrupt) és 10 (nagyon átlátható) között mozoghat.
A listát Új-Zéland (9,5 pont), Dánia és Finnország (9,4), valamint Svédország (9,3) és Szingapúr (9,2) vezeti, míg a legkorruptabbaknak kijáró utolsó helyen 1 ponttal Szomália és Észak-Korea szégyenkezhet. Magyarország a 2011-es adatok szerint 4,6 ponttal az 54. helyen áll, Kuvaittal együtt.
Ez a helyezés a TI szerint azt jelenti, hogy Magyarországon folyamatosan romlik, illetve stagnál a helyzet: 2010-ben az 50. (4,7-es indexszel), 2009-ben pedig még a 46. helyen (5,1-es indexszel) végeztünk. Mindez azt jelenti, hogy Magyarország stagnáló vagy csúszó tendenciát mutat, vagyis a korrupció elleni küzdelemben nem haladunk előre – mondta a hvg.hu-nak Burai Petra, a Transparency International munkatársa, aki azt tartja igazán aggasztónak, hogy mindeközben több régiós ország (Lengyelország, Szlovénia) folyamatosan javul és elhúz mellettünk.
Megkerestük a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot is, akik elismerték, hogy hibásan szerepelt a lábjegyzet, és egy nappal később javították a kérdéses részt.