"Kevesebb, mint 20 százalékos felhatalmazással a Fidesz most lerombolja Magyarország alkotmányos rendjét, és úgy tűnik senki az országban nem tudja megállítani" - írja korábbi cikkének magyarázataként Kim Lane Scheppele amerikai alkotmányjogász, aki ezúttal a Fidesz választási győzelmének okaira keresi a választ.
Ismét Paul Krugman Nobel-díjas közgazdásznak a New York Times oldalán vezetett blogján közöl írást a neves amerikai alkotmányjogász, Kim Lane Scheppele, aki hétfőn ugyanott a Fidesz alkotmányjogi változtatásairól, valamint a kormány leváltásának esélyeiről cikkezett.
A Princeton egyetem professzora a korábbi írásának kommentjeire és az arra érkezett levelekre reagálva újabb írásában azt elemzi, hogy jutott Magyarország a jelen helyzetébe, és "hogy a magyarok azt kapták-e, amire szavaztak". Véleménye szerint azonban a válasz nem, mert bár megjegyzi, hogy a 2010-es választások szabályosak és szabadok voltak, a Fidesz nem a teljes alkotmányos rendszer megváltoztatásával kampányolt.
Scheppele szerint a magyarok nem is hagyták jóvá az alkotmányjogi változásokat, a professzor ugyanis felhívja a figyelmet arra, hogy 2010 április-májusa óta a Fidesz elvesztette választóinak több, mint felét, támogatottsága pedig 20 százalék alá csökkent.
Az aktuális közvéleménykutatások adataira hivatkozva Scheppele kijelenti, ma Magyarországon a legnagyobb politikai párt azokból áll, akik nem tudnának dönteni a választásokon, ezzel együtt pedig megjegyzi, hogy a Fidesznek még a választások idején sem volt többsége, mindössze azért nyerhetett, mert a választani nem tudók egyszerűen otthon maradtak.
A "földcsuszamlásszerű" fideszes győzelmet az alkotmányjogász ezért azzal magyarázza, hogy Magyarországon óriásira növekedett az államadósság, a korábbi szocialista kormányok pedig a külnböző botrányaik miatt népszerűtlenné váltak. "Ezután pedig a gazdaság még csak rontott a helyzeten" - teszi hozzá, megemlítve a túlzott devizahitelezés problémáit, a gazdasági válságot, valamint a forint árfolyamának csökkenését, amelyek végül egy technokrata kormány felállításához vezettek, amelynek az IMF-hitel segítségével sikerült stabilizálnia az ország pénzügyeit - írja.
"A választók azonban dühösek voltak, a következő alkalommal pedig az első számú ellenzéki pártra, a Fideszre szavaztak" - magyarázza Scheppele a 2010-es választásokat.
"Kevesebb, mint 20 százalékos felhatalmazással a Fidesz most lerombolja Magyarország alkotmányos rendjét, és úgy tűnik senki az országban nem tudja megállítani" - írja, majd megjegyzi, az ellenzék nem szervezett, és egyik politikai párt sem tudja kellőképpen mozgósítani a csalódottakat.
A legutóbbi magyarországi fejleményekkel kapcsolatban az alktományjogász megjegyzi: a kritikákra a Fidesz úgy reagált, hogy módosítja a házszabályt, amellyel semmilyen törvényt nem kell nyilvánosan megtárgyalni, ha a parlament kétharmada nyújtja be, ezzel pedig a kétharmaddal rendelkező Fidesz a teljes politikai programját minden akadály nélkül keresztülviheti a parlamenten.
"Paul (Krugmannak) igaza volt abban, hogy Magyarországon a válság összefügg a demokrácia állapotával" - írja Kim Lane Scheppele. "A magyarok egy hatalmas gazdasági sokkon mentek át, korábban és súlyosabban, mint a szomszédaik többsége, és politikailag élesen jobbra fordultak. De az általuk megválasztott párt a belátható jövő idejére be akarja magát betonozni a hatalomba. A magyarok nem akarják ezt, de nem tudnak ellene tenni semmit. A magyar politikát (erőszakkal) eltérítették."
fzs