De egyáltalán észreveszik-e az amerikaiak, hogy Donald Trump pártja számos kérdésben milyen szélsőséges álláspontot foglal el, kérdezi a New York Timesban a Nobel-díjas közgazdász..
Várhelyi Olivér bővítési biztos a nyugat-balkáni országok, valamint Ukrajna, Grúzia és Moldova EU-s tagfelvételéről beszélt. Az oroszok kémkedéssel és szabotázzsal próbálják megbénítani az EBESZ-t. A nagyobbik lengyel kormánypárt elutasította, hogy elnöke az amerikai kézben lévő TVN 24 csatornán vitázzon az ellenzék vezérével, mondván, az elfogult a PiS ellenfelei irányába. A kínai gazdaság helyzetét elemzi Paul Krugman, Nobel-díjas közgazdász. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Nobel-díjas közgazdász szerint egy nagy járvány esetén szigorú közegészségügyi intézkedésekre, korlátozásokra van szükség, de tudni kell, mikor jön el e politika módosításának ideje. Szerinte ezt a Nyugat jól lépte meg, Kína azonban drasztikusabb, egyben figyelmetlenebb módon járt el.
A Nobel-díjas közgazdász szerint Amerika rettenetes volna, ha Trump hívei végleg be tudnának rendezkedni, mert az még a orbáni rendszernél is rosszabb lenne. A New York Timesban megjelenő szokásos blogjában az elemző azt hangsúlyozza, hogy a kilátások láttán csak az nem rémül meg, aki nem figyel oda.
Ami az éghajlatváltozás elleni politikát illeti, az amerikai ellenzék politikája leginkább az olyan tekintélyelvű kormányokat idézi, mint a magyar és a lengyel, viszont nem sok hasonlóságot mutat a hasonló jobbközép pártok irányvonalával. Így értékeli a New York Timesban megjelenő blogjában Paul Krugman.
A New York Timesban megjelenő blogjában a Nobel-díjas közgazdász teljesen hihetetlennek nevezi, hogy nagyon úgy néz ki: Ukrajna felülkerekedik Oroszországon.
Putyin rosszul mérte fel az esélyeket, mind az ukrán ellenállás mértékét, mind a világ reakcióját illetően, így most bajban van, és nem számíthat Pekingre sem – írja Paul Krugman a New York Times honlapján működő blogjában.
Az orosz elnök kétszeresen is rossz lóra tett: az elképzelt rövid, győzedelmes háborúból véres erőlködés lett, az orosz gazdasági erőd pedig a jelek szerint éppen összeomlik - írja Paul Krugman Nobel-díjas közgazdásza New York Timesban.
Naivitás volt hinni Putyin „Oroszország-erődjében”, mert az nem készpénzt jelent, hanem külföldi bankbetéteket, amiket bármikor be lehet fagyasztani – írja a New York Timesban a Nobel-díjas közgazdász.
Kipattanhat a kínai ingatlanbuborék, és lehet aggódni, hogy az Evergrande ingatlanfejlesztő hatalmas adóssággondjai csak a jéghegy csúcsát jelentik. Aggodalomra ad okot, hogy a tekintélyuralmi vezetés a belső nehézségekre adandó válaszként külső ellenséget keres, figyelmeztet Krugman.
Számos kampány indul a fejlődő világ munkásnyúzó üzemeiben gyártott termékek bojkottálására. A közgazdászok azonban rámutatnak, hogy - bár a munkakörülmények nyugati szemmel valóban gyalázatosak - ezek az állások fontos szerepet játszanak az alacsony jövedelmű országok gazdasági fejlődésében. Tiltakozó kampányokkal azonban igenis változtathatunk a cégek hozzáállásán.
Mennyivel kevesebbet mos fogat, aki jól keres? Mi az összefüggés az alsógatya-vásárlás, a fodrászhoz járás és a GDP alakulása között? Merre megy a tőzsde a miniszoknyától? A világ legjobb közgazdászaival is megtörténik, hogy olyan témákat kezdenek el vizsgálni, amelyeket első ránézésre nem érdemes komolyan venni.