Tovább folyik a harc a kormány és a Fidesz frakciója között az egyszerűsített vállalkozói adó ügyében. Míg a képviselőcsoport szakpolitikusai kompromisszumos megoldással akarják megvédeni az evát, és azért bírálják a kabinetet, mert szerintük feleslegesen vegzálná a kisvállalkozókat, addig a kormány a gazdasági visszaeséstől tartva mindenképpen növelni akarja a bevételeket. A gazdasági minisztériumban úgy számolnak, hogy a gazdaság további lassulása miatt 50 milliárdos lyuk keletkezhet a jövő évi költségvetésen.
„Közel két hete folyik ez a huzavona, de még sem a gazdasági tárcától, sem a miniszterelnöktől nem kaptunk racionális érveket arra, hogy miért kell megszüntetni az evát. Nem igazán értem, hogy miért erőlteti ezt a kormány” – mondta a hvg.hu-nak a Fidesz-frakció egyik neve elhallgatását kérő befolyásos politikusa, milyen a fogadtatása az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) jövő évi megszüntetését szorgalmazó kormányzati tervnek.
Az Orbán-kabinet múlt hét szerdán döntött úgy, hogy támogatja Koszorús László fideszes képviselő október 26-án a 2012-es adótörvényekhez benyújtott módosító indítványát, amely már januártól kivezetné az evát az adórendszerből. A kezdeményezés már a beterjesztést követően ellenállást váltott ki a Fidesz képviselőcsoportjában: a kormánypárti többségű számvevőszéki és költségvetési országgyűlési bizottság a kormány döntésével egy időben szavazta le Koszorús módosítóját. Lázár János frakcióvezető november 2-án a Kossuth Rádió reggeli műsorában pedig azt nyilatkozta, szerinte meg kell tartani ezt az adófajtát, már csak azért is, mert a kormánypártok a szeptember elején tartott hajdúszoboszlói frakcióülésen is az eva megtartását javasolták.
Bár a hétfői frakcióülést – melyen a miniszterelnök közel egy órán keresztül beszélt a nehéz gazdasági és államháztartási helyzetről – követő sajtótájékoztatóján Lázár azt mondta, Orbán „határozott és kemény volt” abban, hogy meg kell szüntetni az evát, fideszes képviselők a hvg.hu-nak azt mondták, még nem lefutott a meccs. Kormánypárti források szerint a végső döntést meghozó csütörtöki kormányülésig a frakcióvezető és a Fidesz szakpolitikusai is keményen küzdenek egy kompromisszumos megoldásért.
A tét: az 50 milliárdos lyuk befoltozása
„János szándékosan dramatizálja a helyzetet, azért hangsúlyozza, hogy Orbán ennyire határozott az ügyben, mert így a kompromisszumot majd győzelemként tüntetheti fel” – vélte az egyik fideszes képviselő, aki szintén úgy látja, hogy az eva kivezetésével a kormány feleslegesen vegzálná az így adózó kisvállalkozókat.
A hétfői frakcióülést követően Lázár azt mondta, a Fidesz szerdáig ki fog dolgozni egy újabb javaslatot, amelyet a kormány elé terjesztenek. Rogán Antal a parlament gazdasági bizottságának hétfő délutáni ülésén már három lehetőséget vázolt fel az eva módosítására: vagy megszűnik, vagy, ha marad, akkor a bevételi határ 30 millió forintra, illetve az adókulcs 35 százalékra emelkedne. Rogán azt javasolta, hogy 2013 előtt ne szüntessék meg az evát, ebben az esetben az evásoknak az eva helyett lehetővé tennék a személyi jövedelemadózásban már létező általányadó-fizetést, ami szintén egy egyszerűsített adózási forma elsősorban kiskereskedőknek és mezőgazdasági kistermelőknek.
A hvg.hu-nak több kormányzati és fideszes forrás is azt mondta, a miniszterelnök sem a kormányülésen, sem a frakciótanácskozáson nem „keménykedett” az eva ügyében. „Ha ellenállásba ütközik, Viktor mindig felméri a terepet, hogy meddig mehet el. Lázáron pedig nagy a nyomás a frakcióban, hogy védje meg az evát” – mondta a nagyobbik kormánypárt egyik vezető politikusa. A neve elhallgatását kérő képviselő úgy emlékezett, hogy a miniszterelnök az általános gazdasági helyzetről beszélt – nem konkrétan az eváról –, arról, hogy baj esetén a kiadásokat nem lehet tovább csökkenteni, csakis a bevételeket lehet növelni. „Viktor azt hangsúlyozta, hogy mennyire kicsi a mozgástér, ne számítsunk arra, hogy a képviselők módosítóit be tudja fogadni a kormány. Azt viszont nem tisztázta, hogy ebbe a körbe beletartozik-e vagy sem Koszorús evás indítványa.”
Így a frakció előtt az is elhangzott, be kell kalkulálni azt is, hogy Matolcsy György olyan hírekkel tér vissza a brüsszeli uniós tárgyalásairól, melyek alapján 1,5 százalékról 1 százalékra kénytelen csökkenti a kormány a jövő évi GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzést. Információink szerint a hétfői frakcióülésen elhangzott, hogy ez 50 milliárdos lyukat üthet a költségvetésen, ezért minden bevételre szükség van.
„Ne sumákoljunk!”
A hvg.hu-nak több fideszes képviselő is azt mondta, hogy valamilyen formában végül sikerül megmenteni az evát, mert – ahogy a párt egyik vezető politikusa fogalmazott – „Orbán még hajlítható”.
Az eva eltörlésének ötletét a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakértői vitték be a múlt hét szerdai kormányülésre, ahol a bevételnövelésre hivatkoztak – tudta meg a hvg.hu kormányzati forrásból. „A miniszterelnök megkérdezte, hogy lenne-e más megoldás, meg lehetne menteni ezt a népszerű adófajtát. Erre az NGM-esek felvázoltak különféle megoldásokat, mire a kormányfő azt mondta, ne sumákoljunk, inkább töröljük el” – mondta a kormányülés egyik résztvevője, hogyan született meg a döntés. Információink szerint a gazdasági tárca azért ragaszkodik a 2012-es kivezetéshez, mert részben ezzel akarják betömködni az 50 milliárdos lyukat.
„Én elhiszem, hogy a költségvetési egyensúly tartása megköveteli a bevételek növelését, de még a frakció szakpolitikusai is azt állítják, az eva kivezetése ellenkező hatású lesz, és legfeljebb csak annyit érünk el vele, hogy magunkra haragítunk több százezer embert” – mondta az egyik kormánypárti képviselő, akit már többen is megkerestek a választókerületében, hogy álljon ki az eva mellett. Fideszes források a hvg.hu-nak azt mondták, a közel 100 ezer evázó vállalkozás mögött családok vannak, becslések szerint 400-500 ezer ember, akiket – ahogy az egyik képviselő fogalmazott – „az adóprés durva szorítása idején” nem kellene tovább vegzálni.
A Fidesz egyik szakpolitikusa a hvg.hu-nak azt mondta, a frakcióban úgy számolnak, ha eltörlik az evát, akkor a vállalkozók közterhei 30 százalékról bruttó 50-55 százalékra emelkednének, amiből szinte biztosra veszik, hogy költségekkel 20 százalékot biztosan leírnának. „Ezért a néhány százalékos emelésért megy a balhé? Nem látom értelmét” – mondta a képviselő, aki úgy kalkulál, hogy a számlagyűjtés családokon belüli beindulásával még csökkennének is az állam bevételei. „És akkor mi lesz? Rájuk küldjük az adóhatóságot? Ennek semmi politikai haszna nincs” – bírálta a kormány ötleteit a Fidesz-frakció egyik szakpolitikusa.