Tudta ön, hogy az ingyenes BKV és a Duna alatti közúti alagút ötlete nem a szocialistáktól, hanem Schmitt Páltól származik? És azt, hogy Medgyessy Péterhez hasonlóan Schmitt is ingyen adta volna a fiataloknak a nyelvvizsgát és a jogosítványt? Főpolgármester-jelöltként Schmitt Pál fejlesztésorientált programmal indult, kilenc évvel ezelőtti elképzeléseiből sok meg is valósult, annak ellenére, hogy a főpolgármesteri egyike azon kevés pozícióknak, amelyet Schmitt Pálnak nem sikerült megszereznie. Egyéves az "álamfő" - összeállításunk harmadik része.
„Budapestet mindannyian szeretjük. Életünk része minden utca, minden park és pad. De benzingőztől fuldokolnak utcáink, pusztulnak a fák, eltűntek a padok. Ahhoz, hogy gyermekeink is szerethessék a mi kedves Budapestünket, késedelem nélkül hozzá kell látnunk a főváros égető problémáinak megoldásához” – olvasható Schmitt Pál 2002-es főpolgármester-jelölti programjában, amely – utalva az azóta megannyi pozíciót betöltő, végül köztársasági elnökké avanzsált politikus sportszeretetére – a Válogatott tizenegy címet viseli.
Az egykori kandidátus ugyanis 11 pontban foglalta össze a Budapest megújítását célzó elképzeléseit. Schmitt programja egyébként semmiben sem különbözik bármelyik polgármesterjelölt standard programjától: azt ígéri, hogy jó lesz, nem pedig rossz. Schmitt is ígért új hidakat, metrót, mindjárt kettőt, jobb közbiztonságot, tisztább várost, több zöldet és kevesebb dugót, valamint jobb egészségügyet és olcsóbb bármit. Továbbá természetesen új uszodákat és sportpályákat, képzett edzőket.
Schmitt forgalomirányítással, elektronikus táblákkal, buszsávokkal, a parkolási rendszer egységesítésével és útfelújítással akart küzdeni a dugók ellen, de ígért három új hidat is. Megígérte a 4-es és az 5-ös metrót, a metróvonalak összekötését a HÉV-ekkel, a metró hosszabb üzemidejét, a gyorsvillamos-hálózatot, valamint a BKV összes buszának, villamosának, trolijának és HÉV-szerelvényének lecserélését, illetve a metrókocsik felújítását. Igaz, a járműcserét Schmitt 12 évre tervezte.
„Ne kelljen a lábunk elé nézni”
A köztársasági elnök egykori főpolgármesteri programjából több helyütt is kiderül: Schmitt három önkormányzati ciklusra tervezett, leginkább azért, mert Demszky Gábor akkori főpolgármester 2002-ben ugyancsak 12 éve volt hivatalában. Schmitt ígéretet tett az összes budapesti orvosi rendelő felújítására, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház műtéti tömbjének megépítésére, a János és a Heim Pál Kórház felújítására.
A közbiztonság javítását az egykori sportdiplomata posztos rendőrökkel, illetve az aluljárók és a lakótelepek bekamerázásával akarta megoldani. Budapest az utcaseprők számának megduplázásával, évente kettő nagytakarítással és ingyenes kutyaürülék-zacskókkal lett volna tisztább, mint korábban, „hogy ne kelljen mindig a lábunk elé nézni”. Schmitt minden kerületnek közparkot ígért, a szennyvíz tisztításával ismét fürdésre alkalmassá tette volna a Dunát, tervezte a margitszigeti futókör kiépítését – utóbbiak ismerősek lehetnek az elmúlt önkormányzati ciklusból.
„Megindítjuk a panelházak felújítását. Kiszélesítjük a fűtésszámla-támogatás rendszerét. Parkosítjuk a lakótelepeket, biztonságos játszótereket és sportpályákat építünk. Féltő gonddal kezeljük a fogyatékkal élők ügyét, megkezdjük a város akadálymentesítését” – olvasható Schmitt Pál kilenc évvel ezelőtti Budapest-programjában. A főpolgármester-jelölt az iskolai tornatermek esti, hétvégi és nyári nyitva tartásával is kampányolt 2002-ben; a testnevelés több programpontban is kiemelt szerepet kap.
„Ideje, hogy megkapjuk, ami jár”
Schmitt Pál az úgynevezett Budapest Kártya bevezetésével több szolgáltatást is ingyenessé akart tenni. A középiskolások számára ingyenesen megszerezhető nyelvvizsga és jogosítvány elsősorban Medgyessy Péter akkori miniszterelnök nevéhez kötődik, pedig 2002-ben Schmitt is megígérte mindezt a budapesti fiataloknak. Ígért még az általános iskolásoknak ingyen tízórait és ingyen tankönyveket, utóbbiakat a középiskolásoknak is.
A fiatalok sorsáért szüntelenül aggódó Schmitt Pál a BKV péntek és szombat esti ingyenessé tételével akarta megakadályozni azt, hogy a budapesti ifjúság autóval járjon szórakozni (ingyenes jogosítvány ide vagy oda). Emlékezetes: az ingyenes BKV ötletét tavaly Horváth Csaba, az MSZP főpolgármester-jelöltje dobta be, kapott is érte hideget és… hideget.
„Ideje, hogy mi, budapestiek is megkapjuk, ami jár” – olvasható a programban. A Budapest Kártyával kedvezményesen lehetett volna látogatni a strandokat, a jégpályákat és az Állatkertet, olcsóbb lett volna a parkolás, a színház, a mozi és a múzeum, a nyugdíjasok és a nagycsaládosok pedig még vásárlási kedvezményt is kaptak volna – Schmitt legalábbis ezt ígérte.
Alkalmasint kevesen emlékeznek arra, hogy a Duna alatti közúti alagutat sem a szocialisták találták ki 2005-ben, Schmitt Pál a Magyar Nemzetben 2002. június 8-án megjelent interjújában már úgy fogalmazott: „amit csak lehet, azt le kell vinni a föld alá. Gondolok itt például a Duna alatt átmenő utakra. Városrészeket lehet összekötni ezáltal”.
„Legalább annyira értek a városvezetéshez”
Mindenesetre, ha feltételezzük, hogy Schmitt megválasztása esetén megvalósította, megvalósíthatta volna a programját, Budapest ma nem lenne sokkal másabb, mint Demszky Gábor főpolgármestersége idején lett, ha nem számítjuk a töméntelen, legalább kilenc új hidat meg a két plusz metrót. Utólag sem feltételezzük "Schmitt főpolgármester" sikertelenségét, hiszen a jelenlegi köztársasági elnök 2002-ben azt mondta magáról: „legalább annyira értek a városvezetéshez, mint az, akit kihívtam” (Magyar Nemzet, 2002. október 18.).
A Duna megtisztítása, a BKV-járművek legalábbis részleges cseréje, az útfelújítási program, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház bővítése, a Heim Pál Kórház felújítása, az aluljárók bekamerázása, buszsávok kialakítása és a margitszigeti futókör kialakítása mind olyan beruházások, amelyek annak ellenére megvalósultak, hogy Schmitt Pál nem lett főpolgármester.
Hiába kampányolt a Fidesz által következetesen utált 4-es (sőt, 5-ös) metró megépítésével, hiába akart évente egy új hidat (!) építeni, hiába próbálta a hagyományosan baloldali, lakótelepeken élő budapestieket megnyerni azzal, hogy ő maga is 12 évig élt lakótelepen, Schmitt Pált 2002-ben csak Schmitt Pál tartotta függetlennek, az őt támogató Fidesz népszerűsége pedig az első Orbán-kormány Budapest ellenes politikája miatt a fővárosi választóknál az őszi önkormányzat választás idejére mélypontra került, ezt a választási eredmények is bizonyították.
„Budapest hitelképes”
Schmitt Pál ugyanúgy fejlesztésorientált várospolitikában gondolkodott, legalábbis beszélt, mint Demszky Gábor. Míg Tarlós István, Budapest jelenlegi főpolgármestere a városüzemeltetés híve, s évek óta Budapest vészes eladósodottságáról beszél. Schmitt Pál erről 2002 októberében a Magyar Nemzetnek azt mondta: Budapest hitelképes; úgy fogalmazott: „a város mindaddig hitelképes marad, amíg a kölcsönöket nem működésre, hanem beruházásokra, fejlesztésre, útépítésre, környezetvédelemre, közlekedésre, szemétkezelésre költi. Ezek a beruházások ugyanis megtérülnek.”
Jóllehet Schmitt 2002-ben még kerülte az ellenfeleivel való konfrontációt, s ebbéli szándékának több interjújában is hangot adott, Tarlós István 2008-ban megjelent, Vendégjárás Budapesten című interjúkötetében már nyíltan odamondogatott Demszky Gábornak, ezzel párhuzamosan dicsérte Tarlóst. „A mostani főpolgármester [Demszky - a szerk.] semmi mással nem törődik, csak a saját, nem létező szobrának fényesítésével. Istvánról sosem hallottam, hogy ő személy szerint mit csinál, egyszerűen tette a dolgát.”
A jelenlegi köztársasági elnök az interjú készítésekor tanácsokkal is ellátta az akkor még leendő főpolgármestert. „Legyen mindig ott az a mosoly a szemed sarkában, mint eddig, legyél olyan szókimondó, mint eddig, és ezt az emberek meg fogják becsülni, ez később meghozza a maga gyümölcsét” – biztatta Tarlóst 2008-ban Schmitt Pál.
A 2002. október 20-án megtartott főpolgármester-választáson Schmitt Pál a szavazatok 35,85 százalékának megszerzésével alulmaradt Demszky Gáborral, az SZDSZ jelöltjével szemben, aki 46,70 százalékot szerzett. Az MSZP színeiben induló Gy. Németh Erzsébet 13,17 százalékos eredménnyel a harmadik helyen végzett.