Jogerősen elítélték a vértesi erőmű csődgondnokát
Egy korábbi felszámolási eljárás kapcsán hitelező jogtalan előnyben részesítése miatt jogerősen elítélte a Csongrád Megyei Bíróság a Vértesi Erőmű csődgondnokát, Kovács Zoltánt – tudta meg a hvg.hu.
A Vértesi Erőmű likviditási problémáinak megoldására még tavaly augusztusban kért csődvédelmet. Ennek lebonyolítására, vagyonfelügyelőnek, a bíróság a Budapest Holding Első Hazai Vagyonkezelő Zrt-t jelölte ki. A társaság vezérigazgatója, Kovács Zoltán, korábban a felszámolásokat végző Duna Libra Zrt. élén állt.
Kovács választása azért érdekes, mert amikor kinevezték a vagyonfelügyelet ellátására egy bútorgyár felszámolásával kapcsolatban, hitelező jogtalan előnyben részesítésének vétségéért büntetőeljárás folyt ellene. Az a bizonyos gyár a kecskeméti Euro Möbel Line (EML) Kft. volt. Mint arról korábban írtunk, a felszámolás alá került gyár menekülési értékét hitelezője, a Magyar Fejlesztési Bank 2002-ben 922 millió forintban állapította meg. Ehhez képest az üzem mintegy százmillió forintért kelt el, a vevő az Immobil 2000 Ingatlanközvetítő és Hasznosító Kft. volt.
A Berta Kft. Berta Attila volt budapesti főkapitányé volt, 2005 év végéig, amikor a Pintér Sándor cége, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt. megvette. Pintér Sándor pedig tavaly, még belügyminiszterré történő kinevezése előtt megvált a Civiltől.
Az ügylet miatt az Euro Möbel Line ügyvezető igazgatója, Borbély József bírósághoz fordult, hogy állapítsák meg a feltűnő értékaránytalanságot. Emellett pedig büntetőeljárásokat is indított. Ez alapján Kovács Zoltánt és társát hivatali befolyással üzérkedés bűntettével vádolták meg. A Csongrád Megyei Bíróság a vádlottakat 2008. március 27-én felmentette, és mivel a bírói döntést az ügyészség elfogadta, az jogerőssé vált.
Az EML felszámolása ügyében indult másik büntetőeljárásban Kovács Zoltánnal, a Duna Libra Zrt. vezérigazgatójával és a társaság felszámoló biztosával, Karkus Évával szemben hitelező jogtalan előnyben részesítése miatt emeltek vádat. Az ügyészség szerint ugyanis a kft. felszámolásakor a bérgarancia alapból fizették ki a telepet őrző Berta Biztonsági Szolgálat Kft.-nek járó 23 millió forintot, holott azt csak a cég dolgozói elmaradt bérének kifizetésére használhatták volna fel. A visszatérítendő támogatást pedig nem fizették vissza az alapnak.
A Szegedi Városi Bíróság 2010. május 4-én Kovács Zoltánt és a felszámolásban részt vevő társát, Karkus Évát bűnösnek találta hitelező jogtalan előnyben részesítése vétségében. Emiatt mindkettőjükre két év próbára bocsátást szabtak ki. A bírói döntést Karkus Éva tudomásul vette, így az ő esetében az jogerőssé vált. Kovács viszont fellebbezett. Ügyében a Csongrád Megyei Bíróság kedden hozott ítéletet. Eszerint a Duna Libra volt vezetőjével, a Vértesi Erőmű csődgondnokával szemben az EML Kft. ügye kapcsán a bíró helyben hagyta a korábbi ítéletet, ami így jogerőssé vált.