Itthon MTI 2011. április. 22. 15:46

Az USA áldását adta a budapesti Roosevelt tér átnevezésére

Az Egyesült Államok tudomásul veszi, hogy Budapest városa átnevezi a Roosevelt teret, és új közterületet talál, amely a volt amerikai elnök nevét viselheti majd - tájékoztatta az amerikai nagykövetség pénteken az MTI-t.

"Magyarország és Budapest polgárainak joga, hogy saját belátásuk szerint, külső befolyás nélkül nevezzék el utcáikat, tereiket" - foglalt állást a nagykövetség. "Tarlós István főpolgármester biztosított bennünket, hogy az átnevezés semmilyen értelemben nem csökkenti Magyarország Roosevelt elnök iránti tiszteletét" - tudatta a diplomáciai képviselet. A nagykövetség azt is közölte, továbbra is együttműködik a főpolgármesterrel és a magyar kormánnyal a nagy amerikai politikus emlékének ápolásában.

Franklin D. Roosevelt amerikai hős, aki kivezette az Egyesült Államokat a gazdasági világválságból, és az ország élén állt a második világháborúban. Az amerikaiak hálásak azért, hogy Magyarország 65 évvel ezelőtt úgy döntött, a fasizmus elleni küzdelemben vállalt szerepéért teret neveznek el a volt amerikai elnök tiszteletére - közölte a nagykövetség.

A Fővárosi Közgyűlés április 6-án döntött úgy, hogy Roosevelt helyett Széchenyi István nevét viseli Magyar Tudományos Akadémia előtt álló tér május 5-től. Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester javaslatát a kormánypártok mellett a Jobbik és az LMP-frakció is támogatta. Az MSZP nem szavazta meg az előterjesztést, mert "pótcselekvésnek" tartja az átnevezést. A tér átnevezését az Akadémia elnöke, Pálinkás József javasolta a főpolgármesternek, és az V. kerületi képviselő-testület is támogatta az indítványt.

Túry Gergely

Tarlós István azzal indokolta a tér átkeresztelését, hogy ahhoz a "legnagyobb magyar" ezer szállal kötődik. Utalt arra, hogy az átnevezést 1991 óta számos civil szervezet és lokálpatrióta javasolta. Emlékeztetett, hogy Széchenyi István gróf 1825-ben birtokainak egyévi jövedelmét ajánlotta fel a tudományos akadémia létrehozására. A térhez csatlakozik a Lánchíd, Budapest első állandó hídja, melynek építését a gróf kezdeményezte; a tér végében áll Széchenyi István szobra.

Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője azt mondta, bár nagy tisztelettel adózik Széchényi István emléke előtt, szerinte a Roosevelt tér átnevezése a fővárost érintő száz legsürgetőbb intézkedés közé sem tartozik. Az ellenzéki képviselő Franklin D. Rooseveltet méltatva úgy fogalmazott: az egykori elnök nemcsak az Egyesült Államok, hanem az egész demokratikus világ számára "erkölcsi és politikai iránytűt" jelent.

Rogán Antal V. kerületi polgármester az MTI kérdésére korábban azt mondta: a kerületi képviselő-testület azt javasolja a fővárosnak, hogy Roosevelt emlékét a jövőben a Szabadság téri, amerikai nagykövetség előtti, részben oszlopokkal lezárt terület őrizze meg parkként vagy ligetként.

Hirdetés