2010. október. 30. 13:10 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 30. 13:13 Itthon

Csak tűzoltásra elég a Kolontárnak utalt húszmilliós védekezési előleg

Húszmillió forintot kap a vörösiszap-katasztrófában érintett Kolontár önkormányzata előlegként a kormánytól a védekezési munkálatok költségeinek fedezésére a Magyar Kármentő Alapból. Az összeget az utak és a közterek takarítására, az eddig végzett munka kifizetésére fordítják.

Tili Károly polgármester szerint ez a pénz a "tűzoltásra" elegendő, ugyanis a csaknem egy hónapja zajló kárfelszámolás ennél már sokkal többe került, és további költségek várhatók. Azt, hogy a települést valójában mekkora kár érte, megbecsülni sem tudta a polgármester.

Kolontáron eddig 10 házat bontottak el, és további 21 vár megsemmisítésre. Az október 4-én bekövetkezett katasztrófa során kilenc helybéli vesztette életét, több tucatnyian súlyosan megégtek az erősen lúgos vörösiszapos sártól, amely az ajkai timföldgyár 10-es zagytározójából kitörve öntötte el a települést, illetve 46 házat.

Pintér Sándor belügyminiszter csütörtökön, a kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be: a kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy megkezdi a kolontári vörösiszap-katasztrófa után elvégzett védekezési munkálatok költségeinek kifizetését. A vörösiszap-katasztrófa által érintett településeknek soron kívül 175 millió forintot utaltak át előlegként a védekezési költségek finanszírozására. Devecser 150 millió, Kolontár 20 millió, Somlóvásárhely 5 millió forint előleget kapott.

Petróczi Tímea, a katasztrófavédelmi kormánybiztos szóvivője az MTI tudósítójának szombaton elmondta, hogy Devecserben 100-100 ezer forint gyorssegély kifizetéséről is döntöttek, amelyet a károsultak tüzelő- és  gyógyszervásárlásra, vagy legszükségesebb kiadásaikra fordíthatnak.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.