A Lamperth-húzás
Nem tartja magát bukott miniszternek a koalíciós válás után a kormányból távozó Lamperth Mónika, aki Népszabadságnak adott interjút. A lap publicistája szerint ezzel a lépéssel Gyurcsány Ferenc nem a kormányt, hanem az MSZP-t forgatta fel.
Nem tartja magát bukott miniszternek Lamperth Mónika, aki hat év alatt három tárcát (a belügyit, az önrkományzati-területfejlesztésit, majd a szociális és munkaügyit) irányított a szocialista-szabaddemokrata kormányban. Lamperth Mónika ezentúl a szocialista párt operatív irányításáért felel. Gyurcsány Ferenc kormányfő az Este című műsor hétfő esti adásában elmondta: Lamperth Mónika munkájával inkább elégedett, áthelyezésére azért volt szükség, mert a pártot senki nem igazgatta.
A miniszterelnökkel arra jutottunk, hogy a párt irányításában, az operatív ügyek szervezésében tudunk most a legtöbbet tenni - nyilatkozta a távozó miniszter a Népszabadságnak. A lap kérdésére, miszerint az új feladatok közé tartoznak-e a pártpénztárnoki teendők, Lamperth azt felelte: "a pártpénztárnoké nem azonos ezzel a pozícióval. A pártelnök azonban azt szeretné, hogy a döntéshozatal koncentrált legyen, és ezzel a pártelnöki kabinet vezetőjét, azaz engem kíván megbízni."
A kisebbségi kormányzás nem hit kérdése, mondta, működése azon múlik, hogy elő tudják-e készíteni a törvényjavaslatokat úgy, hogy azokhoz parlamenti többséget is biztosítani tudják.
A "Lamperth-húzás" mélyebb értelmére kevesen figyeltek fel, holott Gyurcsány ezzel nem a kormányt, hanem az MSZP-t forgatta fel - vélekedik Aczél Endre, a Népszabadság publicistája. "Ha jól olvasom, Lamperth lesz az, aki majd Gyurcsány (illetve az elnökség) nevében átveszi az ellenőrzést a párton belül működő "magánpénztárak" fölött, azaz néhány ember - főként Puch László - évtizedes osztogatási privilégiuma megszűnik." - értelmezi a történteket a lap munkatársa.
Aczél szerint elképzelhető, hogy az SZDSZ-nek a koalícióból való kilépése Gyurcsány párton belüli mozgásterét ott bővítette, ahol kevesen gondoltak rá.