Bemutatjuk Gyurcsány új minisztereit
A kormányfő hétfőn délben bemutatta új minisztereit. A kormányprogram nem változik. Egyes minisztériumokban két államtitkár is tevékenykedik majd. Nem változik a kormány programja, „az elkövetkező 2 évben a világ a gyors egyensúlyteremtés és a munkahelyteremtés körül fog forogni” – jelentette be Gyurcsány sajtótájékoztatóján. „Büszke Magyarországot akarunk, ennek érdekében alakítjuk át a kormányt” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve: a kormányzati politika központjában a beruházások, fejlesztési, kutatási, innovációs feladatok állnak.
Bejelentés után Szili óvatos és kérdései vannak, Herényi bizalmi szavazást szeretne, Kóka Gyurcsány ésszerű javaslatairól beszél. A kormányátalakítás kommentárjait olvassa el itt!
Bajnai Gordon
A bajai származású Bajnai Gordon (részletes HVG-portré itt) Közgazdaság-tudományi egyetemet végzett, a KISZ-ben Gyurcsány Ferenccel és Szilvásy Györggyel együtt politizált. Előbb a Creditum privatizációs pénzügyi tanácsadó cégnél, majd a Creditanstalt CA-IB Értékpapír Rt-nél dolgozik, később a Wallis Rt. vezérigazgatója lesz. A 2006-os kormányalakításkor Bajnai kormánybiztosként vezette az EU-ból jövő pénzek elosztását koordináló szervezetet, az NFÜ-t, a MEH-et vezető miniszternek alárendelve. 2007 nyarán formálisan is kormánytaggá vált, önkormányzati és területfejlesztési miniszter lett. Gyurcsány Ferenc most a gazdasági csúcsminisztérium, a nemzeti fejlesztési és gazdasági tárca élére nevezi ki. A minisztérium feladatai közé tartozik majd a gazdaság fejlesztési, a regionális területfejlesztés és az uniós fejlesztési politikával kapcsolatos teendők ellátása.
Molnár Károly
Tárca nélküli miniszter felügyeli a tudománypolitikát, kutatás-fejlesztést, innovációt. A posztot Molnár Károlynak, a Budapesti Műszaki Egyetem Széchenyi-díjas rektorának szánják. A hatvannégy éves a BME gépészmérnöki karán szervett oklevelet, majd végigjárta a ranglétrát: tanársegéd, adjunktus, docens, tanár, tanszékvezető, dékánhelyettes, majd dékán, rektorhelyettes, majd rektor lesz. 1991-ben a műszaki tudomány doktora lesz. Három éve pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést kapja. A BME élére augusztus 1-jén neveznek ki új rektort, a székre Molnár Károly nem is pályázott újra. Molnár a Magyar Rektori Konferencia elnökeként egyébként úgy foglalt állást, a képzési hozzájárulásra az egyetemek fejlesztése szempontjából szükség van.
Székely Tamás
Az egészségügyi tárca élén Horváth Ágnest váltó Székely (részletes HVG-portré itt) már 38 évesen, gyakorlott sebészorvosként a Balassa-kórház főigazgatója lett, majd annak bezárása után, 1996-ban kerül először az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz, főosztályvezetőként. Előbb visszakerül az orvosszakmába, majd 2005-ben ismét OEP-es lesz, ezúttal főigazgató-helyettesként. Horváth Ágnes 2007-ben a járóbeteg-szakellátás modernizálásával bízza meg, de az év végén újra az egészségbiztosítóhoz kerül, vezetőként. Április közepén Gyurcsány Ferenc azzal bízta meg, hogy a vizitdíj eltörlését követően haladéktalanul egyeztessen a szakmával az alapellátás finanszírozásáról. A hírek szerint ez sikerült is, Székelynek még Éger István kamarai elnököt is sikerült megpuhítania: kedden az érintettek aláírhatják a megállapodást.
Szabó Pál
© Stiller Ákos |
Gyenesei István
© Stiller Ákos |
Szűcs Erika
© Stiller Ákos |
© Stiller Ákos |
A leendő környezetvédelmi miniszter a németül társalgási szinten beszélő, 55 éves Szabó Imre, aki végzettségét tekintve testnevelő tanár, illetve futballedző. A nyolcvanas években az Állami Ifjúsági és Sporthivatal osztályvezetői szintjéig vitte, majd onnan a Magyar Természetbarát Szövetségben menetelt az elnöki tisztig. 1977-től kezdve MSZMP-tag, 1992-től MSZP-s, 1995-től Pest megyei pártelnök volt. Szentendrei képviselő, bizottsági elnök, frakcióvezető-helyettes is volt. 2006 májusától a környezetvédelmi bizottság tagja lett, majd az év novemberében a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács újjáalakulásakor ismét elnökké választották. Korábban a kormányátalakításos tippjátékban Baja Ferenc vagy Oláh Lajos jött szóba tárcavezetőnek, hozzájuk képest a méginkább ismeretlen Szabó lesz az.