200 millió közpénz a TV2 szappanoperájának
Nettó 200 millió forintot folyósít pályázat nélkül a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a Tv2 üzemeltetőjének, amely vállalta, hogy a Jóban Rosszban szappanoperában bemutatják egy uniós pályázat alakulását - tudta meg a HVG.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) egy 2008. február és december között hatályos szerződés alapján 200 millió forint plusz áfa összeget ad a kereskedelmi tévét üzemeltető MTM-SBS Televízió Zrt.-nek azért, hogy Jóban rosszban sorozatának forgatókönyvbe beleszőjenek egy EU-pályázatról szóló történetszálat.
Április közepéig kell várnia a Tv2 tájékoztatása szerint annak a sorozatrajongónak, akit lázba hoznak az uniós projektek. A televíziónál hangsúlyozzák, nem filmgyártásról, hanem koprodukciós szerződésről van szó. Közös előállításra utal az NFÜ-honlap is, az ügynökségnél azonban időhiányra hivatkozva nem tették lehetővé a HVG munkatársának az eredeti szöveg megismerését.
Az NFÜ és a Tv2 tájékoztatásából az szűrhető le, az ügynökség postázta a tévének a közép-magyarországi régió egészségügyi vállalkozásai számára megnyíló pályázatok listáját, a stáb ebből válogatott, majd elküldte a cselekmény leírását az NFÜ-be, ahol egy államigazgatási főiskolát végzett egykori tévészerkesztő "cenzori irányítása" alatt jóváhagyták azt.
Mindenesetre az biztos: a Tv2 82 adásban összesen 164 műsorpercet garantál, az NFÜ - miután átnézte a dvd-n megküldött részeket - havonta fizet. A pénz egy egész estés magyar nagyjátékfilm átlagos költségvetésének felel meg.
Az NFÜ-döntést nem előzte meg pályázat. Lantos Gabriella, a tévétársaságot az ötlettel megkereső ügynökség kommunikációs főigazgatója a közbeszerzési törvényre hivatkozott, amely - értelmezése szerint - koprodukció esetén ezt lehetővé teszi. Az ominózus paragrafus így szól: kivétel a jogszabály alól "műsorszám (műsoranyag) műsorszolgáltató általi vétele, fejlesztése, előállítása vagy közös előállítása". Lantos - valamint az NFÜ és a Miniszterelnöki Hivatal jogászai - szerint a szöveg egyértelmű, más jogászok szerint nem az.
Az EU kötelezi a magyar kormányt az uniós fejlesztések propagálására, a hivatal ennek keretében több televízióval is együttműködik: a köztévén futó Modern képmesék oktatóanimációba, az RTL Klubon Miniszéria című, úgymond sikerprojektet bemutató sorozatba, valamint egy vasárnap délelőtti EU-magazin készítésébe is beszálltak. A közös filmkészítés mégis újdonság, s alighanem nemzetközi - demokratikus államokat érintő - összehasonlításban is szokatlan.
"Fontos, hogy az is képbe kerüljön, aki soha nem fog pályázni" - indokolták a döntést az NFÜ-ben. Hangsúlyozva: a felnőtt lakosság nem kevesebb mint 92 százalékát meg tudják szólítani majd e módon. Ehhez képest március közepén az egyik napon például 1,37 millióan nézték a szappanoperát, ez a lakosság 14,6 százalékát, az éppen tévézők 30 százalékát tette ki. Az NFÜ-nél egyébként állítják, tavaly nyáron először a rivális RTL Klub sorozatát keresték meg az ötlettel, de ott "nem volt pozitív fogadókészség".
A cikket részletesen elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG-ben.