Nincs engedélye a TV2-show poligráfos cégének
Nem kérte meg a szükséges engedélyeket a TV2 új show-műsorában szereplő játékosok hazugságvizsgálatát elvégző cég, az Infográf Kft. a poligráffal való szolgáltatási tevékenységre – tájékoztatta a hvg.hu-t a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal. A cég szerint erre nem is volt szükség. A törvény szövege másképpen szól.
Poligráfos görbe. Kiakadt © Stiller Ákos |
A show-műsor egyik játékosa le is akarta tiltatni a vele készült felvételeket – tudta meg a hvg.hu, de hiába fordult fűhöz-fához, nem járt eredménnyel.
A poligráf |
A köznyelvben hazugságvizsgáló gépnek nevezett eszközzel több élettani jellemzőt (vérnyomás, pulzus, légzési gyakoriság, a bőr elektromos vezetőképessége) lehet egyszerre vizsgálni, miközben a vizsgált személynek kérdéseket tesznek fel. A vizsgálattal a válaszadások során fellépő szorongás mutatható ki. Ennek kiugró értékeiből arra következtetnek, hogy az adott válasz erős érzelmi reakciót váltott ki, ami a hazugság kísérőjelensége is lehet. Az eredmény nem 100 százalékos pontosságú, mivel az alany szoronghat más okból is, és tudatos hazugság esetén ellenőrzése alatt tarthatja a szorongás bizonyos jeleit. A poligráfos teszt eredményei PDD (psychophysiological detection of deception) vizsgálatoknál is kétségbe vonhatók. |
A játékosok között volt egy hölgy, aki azon a kérdésen vérzett el, hogy létesített-e már szexuális kapcsolatot pénzért, mert azt állította, hogy nem, s a poligráf ezt „hazugságnak találta.” A hvg.hu által megkérdezett szakember, Kis György pszichológus, az Anima Polygraph Kft. ügyvezető igazgatója viszont úgy véli, hogy „a hölgy a válaszadása és a metakommunikációja alapján nem hazudott."
Kis hangsúlyozta: a poligráfos vizsgálat bonyolult eljárás, hiszen az ember fiziológiai reakcióinak értelmezésére épít. „Minden ember nyugtalanabb, amikor hazugságvizsgálat alá vetik, mindenkinél másképp jelennek meg a görbék, ezért nem lehet sablon alapján dolgozni. A poligráfos vizsgálatra specializálódott szakemberek képzése több évig tart, több száz munkát kell végigcsinálniuk – a megfelelő szakmai kontroll alatt – mielőtt éles helyzetekbe bevonják őket."
Kis hosszúnak találja a négyszer harminc percnyi időt igénybe vevő kérdéssort, mert egy sorozat, amellyel egy dologról akarnak tudomást szerezni 10-14 kérdésből áll. Ez négy-öt percig tart, ami után mindenképp kell egy kis szünet, mert az ember karja a vérnyomásmérőtől elzsibbad. Egy sorozatot háromszor vagy négyszer ismételnek meg, a kérdések nem változhatnak, hanem csak a feltevésük sorrendje.
Kis György © Stiller Ákos |
© Stiller Ákos |
A pszichológus elmondta, vannak módszerek, amelyekkel manipulálni lehet a poligráfot. Például ha megfeszíti magát valaki, szabályozza a légzését, fájdalmat okoz magának vagy gyógyszert vesz be a vizsgálat előtt. Ezzel együtt a gép átverése nem ilyen egyszerű, mert minden egyes fiziológiai csatornát – mellkasi, hasi légzés, bőrellenállás (izzadás), vérnyomás, pulzus – tudni kell szabályozni. „Az is számít egyébként, hogy mennyire gyorsan reagál valaki egy kérdésre, mert ha például elhúzza a választ, akkor is változnak a fiziológiai reakciói” - hívta fel a figyelmet az alany "helyes" viselkedésére a pszichológus.
Kis György megemlítette, hogy a TV2 az ő cégét is megkereste, ám munkatársaival etikai és szakmai kifogásaik miatt elálltak attól, hogy részt vállaljanak a műsorban. „Nem a jó munkától elesett ember sértettsége beszél belőlem, egyszerűen arról van szó, hogy azzal a feltételekkel, amelyeket a kereskedelmi televízió támasztott, nem lehet szakmailag is megfelelő munkát végezni. Egyik teljesíthetetlen kérésük az volt, hogy a kiválasztott játékosoknak száz kérdést kellene feltenni, ami szakmailag teljesíthetetlen, hiszen a megalapozott eredményhez legalább háromszor kell megismételni a kérdéseket.”
© Stiller Ákos |
Megkerestük az Infográf Kft. honlapján a szakmai felügyeletnél feltüntetett, illetve nemzetközi poligráfos szaktekintélyként megnevezett Brecz Károlyt, aki a hvg.hu-tól értesült arról, hogy szerepel a honlapon. „Fogalmam sem volt erről, és kérni fogom a céget, hogy vegyék le a nevemet, mert az igaz ugyan, hogy együttműködtem velük, és pszichológus hallgatóknak megtanítottam a poligráf működését, de soha nem végeztem hazugságvizsgálatot. Nem is végezhetnék, mert nem pszichológus vagyok, hanem mérnök, orvosi műszerek szakértője, aki bioelektronikával foglalkozik.”
Az MKEH válasza |
Amennyiben az eszköz haditechnikai eszköznek minősül, behozatalához tevékenységi, tárgyalási és forgalmi engedély megléte szükséges. Továbbá a haditechnikai eszközökkel nyújtott szolgáltatási tevékenység a haditechnikai termékek gyártásának és a haditechnikai szolgáltatások nyújtásának engedélyezéséről szóló 2005. évi CIX törvény alapján szintén engedélyhez kötött. Ismereteink szerint az Infograf nem kérelmezte a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnál a szükséges engedélyeket. |
A cég egyik tulajdonosa, Fila László a hvg.hu-nak erre azt felelte, hogy a vállalkozás tulajdonában lévő hazugságvizsgáló készüléket nem az Infográf nevén hozták be, ám azt, hogy ki segített nekik ebben, nem volt hajlandó elárulni. Mindehhez hozzátette, mivel az Infográf csak a civil szférának dolgozik, hatóságnak, így például a rendőrségnek nem, ezért nem kellett a szolgáltatás nyújtásához engedélyeket kérnie. Az MKEH által megküldött – és a keretes részben közölt – tájékoztatás szerint azonban nincs ilyen kitétel, és a megkérdezett szakemberek sem hallottak még a törvénynek ilyen megengedő értelmezéséről.
ORTT-vizsgálat |
Az Országos Rádió és Televízió Testület március 12-én elrendelte Az igazság ára első két adásának hatósági ellenőrzését, annak megvizsgálására, hogy az adásba került részek sértik-e a médiatörvényt. |