2006. november. 22. 17:07 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 22. 17:41 Itthon

OÉT: még nincs egyezség a bérajánlásról

Továbbra sincs megállapodás a versenyszférának a jövő évre ajánlandó béremelési mértékről az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT), az októberben elkezdett tárgyalást tovább folytatják.

A fórum szerdai ülésén a munkáltatói oldal 3,5-6 százalékos béremelési javaslatot tett. Eddig csak a kormányzat javasolt 6-6,5 százalékot, illetve a szakszervezetek közölték, hogy a reálbér teljesítményekkel arányos, néhány százalékos javításához 15 százalékos bruttó béremelésre lenne szükség. 

A munkáltatói oldal a 15 százalékot úgy kommentálta, hogy az messze elrugaszkodott a gazdasági realitásoktól, a jelenlegi helyzettől. A széles sávot azért javasolták, mert a szigorúbb gazdasági feltételek között igen nagy eltérések vannak a vállalkozások helyzetében. 

Rolek Ferenc, a munkáltatói oldal szóvivője az ülésen javasolta továbbá, hogy a szakképzetteknél az idei második félévtől kötelező bérminimumot ne emeljék a jövő évben, az maradjon a jelenlegi szinten. 

Az OÉT-ben a múlt év végén kötött megállapodás szerint az idén a második félévtől kötelező a szakképzett dolgozóknál a minimálbérhez rendelt bérminimum alkalmazása. Ennek mértéke a kétéves gyakorlat alatt a minimálbér 1,05-szöröse, kétéves gyakorlat felett 1,1-szerese. Ezt a mértéket kellene a megállapodás szerint a jövő évben 1,1, illetve 1,15-szörös  mértékre emelni, illetve 2008-ban 1,2, illetve 1,25-szörös mértékre. 

Rolek Ferenc hangsúlyozta, hogy a 2007-es év szigorú gazdasági feltételei miatt kérik ezt a könnyítést a vállalkozásoknak. A kormányzati oldal nevében Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára rámutatott: a munkáltatóknak is érdekük a szakképesítés elismerése, az, hogy ezzel is elősegítsék az  elegendő és jól felkészült szakképzett dolgozók rendelkezésre állását. Az államtitkár hangsúlyozta: a szakképzetteknél alkalmazandó, jövő évre kötelező bérminimum mértéke nem annyival magasabb az ideinél, hogy indokolt lenne az emelés felfüggesztése. Kérte ennek megfontolását. Közölte: azt viszont elfogadná a kormányzati oldal, hogy a munkáltatók által javasolt széles sávban tegyenek béremelési javaslatot. 

Pataky Péter, a szakszervezeti oldal szóvivője arról beszélt, hogy a múlt év végén az OÉT-ben kötött hároméves megállapodás egyik célja a létminimum elérése volt. Azaz, hogy nyolcórai munkával 2008-ra legalább a létminimum szintjét érjék el a dolgozók. A munkavállalókra jutó nagyobb terhek miatt mindez még a megállapodás teljesítése esetén sem valósul meg 2008-ra, ezért a szakszervezetek is kezdeményezhetnék az egyezség módosítását ellenkező előjellel. Ugyanakkor számolnak a realitásokkal, s csak a megállapodásban szereplő mértékek fenntartását kérik a munkáltatóktól is. A szakképzettek bérminimumánál a problémát azokban az ágazatokban kellene megoldani, ahol nehezebb teljesíteni ezt a magasabb mértéket. 

A 3,5-6 százalékos javaslatot viszont teljesen elfogadhatatlannak nevezte Pataky Péter. Elmondta: annak alsó határa csaknem 7 százalékos reálbér-csökkenést jelentene a versenyszférában. A tárgyalásokat a partnerek a jövő héten folytatják.
 

Hirdetés