Országos bértárgyalások jövő péntektől
Október 20-án kezdődhet a tárgyalás az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) szakbizottságaiban a jövő évi költségvetésről és az országos bérajánlásról – közölte Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter.
A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete országos értekezletén a miniszter elmondta: céljuk, hogy a következő hónapokban módosítsák a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvényt. Többek között azért, hogy a munkaügyi felügyelők ne csak a minimálbérek, de általában a bérek kifizetését is ellenőrizhessék, illetve a kollektív szerződésekben szereplő tételek teljesítését is számon kérhessék a munkáltatóktól.
A miniszter elmondta: az OÉT ad hoc bizottságában a kormány kész arra, hogy a konvergenciaprogam céljainak elérési formáiról egyeztessen. Ez szólhat a terhek bizonyos mértékű átrendezéséről, a gazdaságot dinamizáló adó- és járulékmódosításokról, a feketegazdaság szerepének erőteljesebb csökkentéséről.
A miniszter szólt arról, hogy november elején tárgyalást kezdenek a Gyurcsány Ferenc, valamint a szakmai szakszervezetek és szakszervezeti szövetségek között az országgyűlési választás előtt létrejött megállapodás teljesítéséről.
Kiss Péter elmondta: előzetes értékelésük szerint a vállalások 80 százaléka a jelenlegi kormányzati időszakban teljesíthető, csak néhány ponton kell módosítani a konvergenciaprogramhoz igazodva. Pontos menetrendet javasolnak arra, hogy mely célok, mikorra és milyen eszközökkel érhetők el.
Kérdésre válaszolva szólt a nyugdíjrendszer tervezett változtatásairól. Így például javasolni fogják, hogy azok a nyugdíjasok, akik a nyugdíjkorhatár előtt munkát vállalnak ne kapják meg egyszerre a keresetet és a nyugdíjat is. A nyugdíjkorhatár után pedig a kereset után is nyugdíjjárulékot kellene majd fizetni, de ezzel a nyugdíj is magasabb lesz. Céljuk a rehabilitációs rend változtatása is.
Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke hozzászólásában is foglalkozott a nyugdíjrendszer módosításával. Elmondta: nem támogatják a korhatár előtti fokozatos nyugdíjazás megváltoztatását, mert gyakorta, ha nincs más munkahely, csak erre a lehetőségre számíthatnak a dolgozók. Mint mondta: általában sem értenek egyet azzal, hogy miközben nincs elegendő új munkahely, jó, ha a közszférából elbocsátottaknak jut, akkor az időseket is munkára ösztönözzék nyugdíj helyett. Ez bár kedvező a társadalombiztosítási kasszának, de tovább csökkenteni a munkanélküliek, inaktívak lehetőségét.