2005. május. 25. 08:02 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. május. 26. 10:53 Itthon

Orbán: "kivárjuk az első jogerős ítéletet"

Megvárják az első jogerős ítéletet a Tokajhegyalja Kft. kontra Élet és Irodalom (ÉS) perben, majd az ügyvédek döntenek a folytatásról. Ezt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, volt miniszterelnök mondta a Tokaj-ügy várható fejleményeiről.

Befolyással üzérkedés?

A jövő héten tartja alakuló ülését az "Orbán család állami forrásból történő gazdagodása, különös tekintettel a szőlőbirtokra" nevű vizsgálóbizottság - mondta a Népszabadságnak  Molnár László, a testület szocialista elnöke.

Szerinte az Élet és Irodalom írása nyomán a bíróság már állást foglalt arról, hogy Orbán Viktor részt vett a cég döntéseinek meghozatalában, ezért Molnár szerint szóba kerülhet a befolyással üzérkedés lehetősége is.

A volt miniszterelnöknek lehetőséget kell arra adni, hogy szólhasson saját védelmében, mert ha nem, akkor marad az eddigi egyoldalú állítás - tette hozzá Molnár.

A volt miniszterelnök a Fejér megyei faluparlamentek tapasztalatait össszegező martonvásári gyűlés előtt nyilatkozott arról, hogy a Fővárosi Bíróság első fokon, nem jogerősen, elutasította azt a helyreigazítási keresetet, amelyet a Szárhegy-dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. nyújtott be az Élet és Irodalom című hetilappal szemben.

A társaság, amelynek idén januárig résztulajdonosa volt Lévai Anikó, Orbán Viktor volt miniszterelnök felesége, azért kért helyreigazítást, mert álláspontja szerint az ÉS cikkében megjelölt időpontokban a cég nem tartott taggyűlést, így jegyzőkönyv sem készülhetett róla.

A volt miniszterelnök szerint, ami most folyik, az ködösítés és mellébeszélés. "Továbbra is csak azt tudom mondani, amit mindig: vegye már végre valaki a bátorságot, hogy ha törvénysértéssel vádol, egyenesen mondja meg, hogy mikor és hol sértettem meg és melyik magyar törvényt, és legyen bátorsága vállalni a következményeket" - hangsúlyozta Orbán Viktor.

A kifogásolt jegyzőkönyvekben egyebek között az olvasható, hogy Orbán Viktor, hivatalban lévő miniszterelnökként, tanácsaival részt vett a tokaji magáncég döntéshozatalában. "Kivárjuk az első jogerős ítéletet, és utána az ügyvédek meghozzák a szükséges döntést" - szögezte le Orbán.

"Orbán Viktornak és családjának nincs takargatnivalója, ezért a Fidesz elnöke áll a szocialisták által kezdeményezett parlamenti vizsgálóbizottság rendelkezésére, ellentétben Gyurcsány Ferenccel. Reméljük, hogy Gyurcsány Ferenc nem bujkál tovább, és nyilvánosságra hozza cégeinek és családtagjai cégeinek a magyar állammal kötött, mindeddig eltitkolt szerződéseit" - közölte nemrégiben a vizsgálóbizottsági megjelenéssel kapcsolatban a Fidesz. 

Mennyit érhetnek a Tokajhegyalja Kft. szőlőterületei? (Oldaltörés)

Szász István Attila - Duda Attila ügyvéd, Kékessy Dezső volt párizsi nagykövet, Madarász László volt Postabank-elnök és Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége társaságában - 1997-ben alapítója volt a Szárhegy-dűlő-Sárazsadány-TokajHegyalja Kft.-nek, amely az Élet és Irodalom cikke szerint néhány százezer forintért öt és fél hektár földet vásárolt a borvidék közepén, a Sárazsadány fölötti Szárhegy-dűlőben, amit később további szőlőterületekkel egészítettek ki. A cégnyilvántartás hatályos adatai szerint a 180 millió forint jegyzett tőkéjű társaságnak ma már csak három tulajdonosa van: Kékessy, Szász és Madarász László - írja a Népszabadság.

Kékessy Dezső tokaj-hegyaljai érdekeltségeihez két további cég is tartozik: az Aranydűlő Kft. és a Patrícius Borház Kft. A három cég között sajátos munkamegosztás alakult ki - teszi hozzá a lap. A Szárhegy-dűlő Kft. Sárazsadány térségében, az Aranydűlő Bodrogkeresztúron termeszt szőlőt. A két cég saját neve alatt nem forgalmaz bort, a tokaji név használatára sem kértek engedélyt a Tokaj-hegyaljai Hegyközségi Tanácstól.

A bor értékesítése a lap szerint a Patrícius Borház Kft. feladata, amely tavaly jelent meg első alkalommal a kereskedésekben saját, 2000-es évjáratú aszúborával, de egyelőre csupán elhanyagolható szereplője a piacnak. A múlt év őszén azonban a kft. megvette a Hungarovin Rt. bodrogkeresztúri, kővágó-dűlői feldolgozóüzemét, amelyet teljesen felújít és átépít.

Ezt a beruházást több százmillió forint értékűre becsülte Vámosi Gyula, a bodrogkeresztúri hegyközség elnöke. A hegyközség nyilvántartása szerint az Aranydűlő Kft.-nek csaknem ötvenhektáros szőlőterülete van Bodrogkeresztúr határában: ebből 41 hektár termő, a többi új ültetésű ültetvény.

A Szárhegy-dűlő Kft. szőlőterületeinek nagyságát viszont továbbra is szigorúan őrzött titokként kezeli a sárazsadányi hegybíró, aki korábban több alkalommal is kijelentette: semmilyen adatot nem közöl a birtokról - írja a Népszabadság.

Hirdetés