2005. március. 26. 12:15 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. március. 26. 13:28 Itthon

Perelhet a Fidesz a Tokaj-ügy miatt

"Az elmúlt napok rágalmai után a Fidesz jogászai vizsgálják a jogi elégtétel lehetőségét" - mondta Révész Máriusz szóvivő, aki megerősítette, mindenképpen jogi elégtételt vesznek, de az még nem dőlt el, hogy milyen formában.

Hozzátette: nem elégednek meg egy sajtóhelyreigazítási kérelemmel, mert itt súlyosabb lépésekre van szükség, így vizsgálják mind a polgárjog, mind a büntetőjog által nyújtott lehetőségeket.

Révész szerint az Élet és Irodalommal és azokkal szemben kívánnak fellépni, akik az ott közölt állításokat "visszhangozták". Arra a kérdésre, hogy a Fidesz megszavazza-e az MSZP által az ügyben kezdeményezett vizsgálóbizottság felállítását,  a Fidesz szóvivője azt válaszolta: minden jogi, alkotmányos vizsgálatnak állnak elébe, amelynek célja a konkrét helyzet tisztázása.

Hangsúlyozta: Gyurcsány Ferenc és az MSZP visszaeső támogatottsága miatt indítottak újabb rágalomhadjáratot Orbán Viktor ellen, s ennek az eszköze az Élet és Irodalom cikksorozata is.

Ugyanakkor a hetilap állításai semmilyen konkrét tényen nem alapulnak - jelentette ki. Mint mondta: nem igaz, hogy az Orbán-kormány privatizálni akarta a Tokaj Kereskedőházat, és az sem, hogy ilyen szándéka lett volna a kormányváltás utáni időszakra vonatkozóan. Emlékeztetett arra, hogy a polgári kormány idején a Tokaj Kereskedőház állami tulajdonban maradt, és szerepelt a tartós állami tulajdonban lévő cégek listáján, amelyről a Medgyessy-Gyurcsány-kormány vette le a céget.

Az Élet és Irodalom pénteki számában közétett dokumentum szerint a Szárhegy dűlő–Sárazsadány–Tokajhegyalja (SZST) Kft. 2000. szeptember 6-i taggyűlésén a jelen lévő Orbán Viktor, akkori kormányfő türelemre intette felesége, Lévai Anikó üzlettársait. Kékessy Dezső, egykori párizsi nagykövet egyebek mellett az egyik tokaji ingatlanról beszélt, amit feltétlenül meg akart szerezni az SZST számára. És arról is szólt a dokumentum szerint, hogy a tulajdonosok közismertsége miatt csak az ún. „paravánvásárlásokkal” növelhetik a cég vagyonát.

Orbán továbbá azt mondta volna a szeptember 6-án tartott közgyűlésen: "Ezt a választások előtt nem lehet megcsinálni. A borkutatót nem lehet külön kihozni, óriási botrány lenne belőle. Ha szétszedjük az egészet, akkor ki lehet hozni a kutatót. 2002 után lesz aktuális."

Az Élet és Irodalom korábbi cikkei szerint az Orbán Viktor felesége résztulajdonában álló társaságnak tervei voltak az állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőházzal, elsősorban a legértékesebb részeit szerette volna megszerezni, a muzeális borokat őrző tarcali borászati kutatót, illetve a kiváló termelőhelynek számító Szarvas-dűlőt. Ez - tette hozzá a lap - nem sikerült, mert sem az Orbán-, sem a Medgyessy, sem a Gyurcsány-kormány alatt – bár a céget többször meghirdették – nem privatizálták a részvénytársaságot.

Rajnai Attila riportja azt állította, hogy a cégért jóval többet kér az ÁPV Rt., mint annak valódi piaci értéke, és ez felveti esetleges háttéralku gyanúját a két legnagyobb párt között. Az egyik nemzetközi könyvvizsgáló cég két éve 2,4–2,8 milliárd forintot tartott reálisnak, ezzel szemben az állami privatizátorok kétszer annyit szeretnének kapni.

Hirdetés