Drága az építőipar, és az áfakulcs is nő.
Még a 2016-os szintnél is alacsonyabb jelenleg a lakásépítések volumene, az idei év első negyedévében az Aktivitás-Kezdés mutató csupán 37 milliárd forintot tett ki, ez több mint 62 százalékkal alacsonyabb a 2018 elején mértnél, de 2016 azonos hónapjaihoz képest is több mint 6 százalékos visszaesést jelent – derül ki az EBI Építésaktivitási Jelentésből (ELTINGA, Buildecon, ibuild.info), amelyet a Portfolio idéz.
A lap szerint a durva visszaesés mögött egyértelműen az 5 százalékos áfa körüli bizonytalanság áll, ami miatt a fejlesztők nem tudnak előre tervezni, és jóval kevesebb projekt indításába vágnak csak bele.
Kiemelik, hogy a társasházilakás-építésekre fordított összegek folyamatos növekedést mutattak tavaly év végéig, 2018-ban összesen több mint 400 milliárd forintot költöttek el az építkezésekre a beruházók, az idei év első negyedévében azonban hosszú idő óta először csökkent a társasházilakás-projektekre fordított pénzösszeg. 2019. január és március között 113,5 milliárd forintot tett ki az értékük, szemben a tavalyi utolsó negyedév 118 milliárd forintos szintjével.
A beruházások kifutásával pedig további visszaesésre lehet számítani a szektor teljesítményében.
Az biztosnak tűnik, hogy egy kevésbé kedvező piaci környezetben a fejlesztők nem igazán mernek majd projektet indítani, így vélhetően a következő években kevesebb lakás épülhet Magyarországon, az áfakulcs emelkedése, a megdrágult építőipar pedig a mostaninál lényegesen magasabb értékesítési árakat eredményezhet.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.