Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. március. 15. 07:30

Most kell szerződni az irodára, mert drágább lesz

A nemzetközi bérlői piac 2010-ben javulni kezdett, s emiatt a bérleti díjak 2 százalékkal nőttek.

A nemzetközi bérlői piac 2010-ben javulni kezdett, s emiatt a bérleti díjak 2 százalékkal nőttek. A fejlődés megoszlott a prémium és másodlagos lokációk között, valamint kialakult az ’ultra- prémium’ kategória, mely a legjobb helyek iránti magas keresletet mutatja – derül ki a Cushman&Wakefield tanácsadó cég friss tanulmányából.

A leghatékonyabb ingatlanokra és piacokra koncentrálva minden szektorban tovább nőhet a bérbeadások mértéke 2011-ben. Európában és Észak-Amerikában az új fejlesztések hiánya és az ’A’ kategóriás területek üresedési rátájának csökkenése következtében bérleti díj növekedés várható.

Budapesten több tanácsadó is lassú díjemelkedést jósolt a közelmúltban. Ez főleg azért lehetséges, mert csökken a kiadatlan területek aránya és szinte egyáltalán nem indul új projekt a közeljövőben, ami megint csak a kihasználtság emelkedéséhez vezet.

A Cushman & Wakefield szerint a globális ingatlanbefektetési piac további javulása várható. A befektetési volumen növekedésének köszönhetően a 2010-es évvel ellentétben nagyobb figyelem irányul majd a másodlagos piacokra, így nem csak a főbb városok állnak majd az érdeklődés középpontjában. A globális befektetések szempontjából legideálisabb városok rangsorát London vezeti, rögtön utána második helyen Tokió, majd New York és Párizs következik.

Habár minden régió javuló teljesítményt mutat, ennek mértéke és időbeni megvalósulása területenként változó. Amerika a befektetések mértékében, míg Ázsia a bérlői piac fejlődésében jár az élen – itt Amerika a második helyen áll – a hozamváltozás mértéke az EMEA és az amerikai régióban a legjelentősebb. 

Az EMEA régióban a befektetési volumenek majdnem 50 százalékos növekedést mutatattak 2010-ben, ezzel 155 milliárd dollár (120 milliárd euró) összbefektetést érve el. Közép és Kelet-Európában 60 százalékkal, Nyugat-Európában pedig 56 százalékkal nőtt a befektetések mértéke. A nyár folyamán bekövetkezett lassulást követően a befektetői kereslet a múlt év végére megnövekedett.

A kereslet leginkább a fizetőképes piacokra koncentrálódott, úgymint az Egyesült Királyságra, Németországra, Franciaországra és Svédországra, ahol ez megnövekedett aktivitást és a főbb ingatlanokra történő licitálást eredményezett. Annak ellenére, hogy ezeken a piacokon csökkentek a hozamok , egyes befektetők mégis új területek után kezdtek érdeklődi, úgymint Lengyelország, Oroszország és Törökország.

Tudatos otthon
Hirdetés