A muscari a liliom félék családjába tartozó évelő hagymás növény, amely eredetileg Közép- és Dél-Európában őshonos.
A muscari a liliom félék családjába tartozó évelő hagymás növény, amely eredetileg Közép- és Dél-Európában őshonos. Több mint 40 különböző gyöngyike fajta létezik, amelyből a legismertebb az örmény gyöngyike és az eper gyöngyike.
Minkét faj 15-20 cm magas, keskeny fűrészes leveleket hajt, amelyek között már kora tavasszal kinyílnak a gyönyörű kék árnyalatú virágok. Márciustól egészen májusig nyílnak a fürtös virágok, így akár egy kék szőnyeg terül el kertünkben a növény.
Ha kertünkbe szeretnénk ültetni gyöngyikét, a hagymákat a kert kevésbé napos vagy félárnyékos helyére ültessük el, laza vagy homokos talajba, szeptember végén.
Telepíthetjük a növényt a kertbe, pázsit közé, virágládába, cserépbe, vagy nagyobb virágtartóba is. Csoportosan elültetve a legszebbek, egy ládába 3-4 hagymát ültessük el egymástól kb. 5-10 cm távolságra, és kb. 5 cm mélyre.
Ha lekéstük az őszi ültetést, tavasszal vásárolhatunk cserepes előhajtatott gyöngyikét is, bár a virágzó példányokat inkább csak otthonunk falain belül élvezzük, majd ősszel ültessük ki a hagymát a szabadba. Télire szedjük fel a hagymákat a kertből vagy vigyük a virágládákat védett fagymentes helyre tavaszig, majd tavasszal kezdjük el meghajtatni minimális öntözéssel.
A gyöngyike nagyon szépen mutat más tavaszi hagymás növényekkel csoportosítva így pl. a jácinttal, a tulipánnal, vagy a gyöngyvirággal is szép színfolt lesz.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.