Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. június. 21. 12:59

Mihez kezdjünk a kertünkkel a megbolondult időjárásban?

Szinte hetente hallunk az országban jégesőről, tornádóról és hatalmas szélviharokról.

Szinte hetente hallunk az országban jégesőről, tornádóról és hatalmas szélviharokról. Van olyan település, ahol a szélvihar szó szerint lecsupaszította a fákat, a termés egyharmadát pedig elvitte a jégeső. De árvízben sem volt hiány: talán még soha nem volt ilyen sok településen egyszerre árvíz Magyarországon.

Szinte nincs is olyan kerttulajdonos, akinek a kertjében ne tett volna valamilyen kárt ez a furcsa időjárás. Bár talán sok fővárosi kerttulajdonos örül a sok csapadéknak, hiszen így nem kell a füvet öntözni, ha az időjárás így folytatódik, a növények sem tudnak majd alkalmazkodni az évszakokhoz. Mivel az idén áprilisban szinte nem is volt napfény, a növényeink természetes fejlődése megállt.

Mit tehetünk ebben az időben, hogy megvédjük növényeinket?

Azokat a növényeket, amelyek mozgathatók vagy cserépben vannak, vigyük védett helyre. Ha meghalljuk, hogy jön egy nagyobb vihar, különösen a muskátlikat, leandereket, hibiszkuszokat, citromfákat vagy banánféléket óvjuk. Ezek hamar eltörnek és tönkremennek egy nagyobb jégeső vagy vihar után. A kerttulajdonoknak amúgy is érdemes figyelni rendszeresen az időjárás jelentéseket ahol előrejelzik egy–egy nagyobb vihar közeledtét.

Vízelvezető árok ásása

Azok a növényeket, amelyek nem mozgathatók, elvben nehezebben védhetők a szélvihartól vagy jégesőtől. Náluk a sok csapadék is okozhat gondot, így érdemes kisebb vízelevezető árkokat készíteni a növény körül. Ezzel a felesleges víz el tud folyni és nem rothasztja szét a növények tövét. A kisebb kertekben érdemes egy nagyobb ponyvát feszíteni a növény fölé, így ha nagyobb mennyiségű csapadék érkezik, el lehet vezetni a vizet.

A legtöbb kertben azért sem tudja a föld elnyelni a sok vizet, mert a föld össze van tömörödve. Ezért feltétlenül ügyeljünk arra, hogy rendszeresen kapáljuk fel a talajt, fellazítva a mélyebb rétegeket is. Ha azt látjuk valamelyik növényen, hogy a sok víz miatt kezd tönkre menni, próbáljunk meg köré agyag granulátumot vagy egy réteg homokot szórni, így hamarabb felszárad a föld.

Ha egy hétig nem esik, csak akkor locsoljunk!

Azokon a napokon, amikor épp nem zúdul kertünkre nagy mennyiségű csapadék és kisüt a nap, a föld nagyon hamar kiszárad, ám ez ne tévesszen meg minket, mert a talaj felső rétege ugyan száraz, de a mélyebb rétegekben még mindig sok a nedvesség. Így csak akkor locsoljuk a növényeket kertünkbe, ha legalább egy hete már nem volt természetesen csapadék, és tényleg kezd a föld kiszáradni. A virágcserépbe és virágládába ültetett növényeknél fontos, hogy ne álljon meg a víz a növény alatt, így itt gondoskodjunk megfelelő vízelvezetésről. Vagy szintén jó lehet az agyag granulátum, mint vízelvezető réteg.

A klímakutatók szerint hazánk sajnos rosszabb helyzetben van, mint a többi ország, ugyanis nálunk a felmelegedés hatására az átlag hőmérséklet növekedése másfélszer gyorsabb lesz, mint a többi országban, ám azt hogy ez melyik irányba mozdít el minket, még ők sem tudják. Egy biztos: a nyár továbbra is nagy viharokkal és extrém magas hőmérséklettel lesz tarkítva.

Kovács Erika
Virágcenter

Tudatos otthon
Hirdetés