Első lépésként tervezzük meg a kertünk összeállítását, mit hová is szeretnénk ültetni.
Első lépésként tervezzük meg a kertünk összeállítását, mit hová is szeretnénk ültetni. Papíron rendezzük be kertünket, hová szeretnénk a virágokat, hová a zöldségeket, netán a fűszernövények helyét.
Ha erkélyünk van, szedjük elő a tavalyi balkonládákat és cserepeket, mossuk ki őket, hogy amikor ültetni kell, már minden rendben legyen. Takarítsuk, ki a felesleges kacatokat legyen szó akár kertről vagy erkélyről és készítsük elő a balkonládákat és cserepeket
Amikor a kert vagy terasz beültetésén gondolkodunk tavasszal, érdemes átgondolni milyen virágokat szeretnénk, ültetni. Gondoljuk, végig mit szeretnénk a kerti ágyásokba, a szegélyre, a virágládákba, mit ültetnénk a teraszra, és a nagyobb tavalyról megmaradt virágtartókba. Ugye milyen sok helyre kell virág?
Ne csak muskátliban, és petúniába gondolkodjunk, hiszen rengetek, választék van fűszernövényekből, egynyári és évelő növényből, és zöldségekből a vetőmag boltban. Ugye milyen jó lenne egy saját fűszerkert? Vagy kimenni egy kis zöldségért a kertbe?
Sétáljunk el a legközelebbi vetőmag kereskedésbe vagy szaküzletbe és meglepődünk, hogy pár száz forintért milyen sok virágmagot tudunk választani, és olyan növényeket is találunk, amit nem kapunk meg máshol. Nézzük át a zöldség, a fűszernövény, az egynyári és évelő magokat is. Olvassuk el a hátulján található tájékoztatót, és vegyük figyelembe a kertünk-teraszunk adottságát. Amikor összeválogattuk a sok és változatos maggyűjteményt, kezdődhet a nagy kaland.
Férfiak a kertben: itt a magvetés ideje
Amire szükségünk lesz a magvetéshez: Laza virágföld, nagyobb tálca, vagy cserép, üveglap, és magok. Ha van garázs, vagy egy védett elkerített kerti helyiség rendezkedjünk be, készítsük elő a kellékeket és ültessünk magokat. A magvetés ideje március eleje és vége. A szabadföldi magvetés ideje április eleje és közepe.
A magvetés menete:
Töltsük meg a tálcát vagy cserepeket háromnegyedik virágfölddel, és szórjuk el a magokat. A kisebbekből egy cserépbe érdemes többet is elvetni, a nagyokból elég egy is. Felhasználhatunk régi edényeket, virágládát, cserepet, tálcát, faládát.
A magokra vékony rétegben szórjuk rá laza jó vízáteresztő képességű virágföldet, ez azért fontos, mert ha agyagos tömött földbe ültetjük, nem tudnak kibújni később a palánták. Amikor ezzel is készen vagyunk, öntözzük meg a magokat, de csak óvatosan nehogy kimossa a víz a munkánkat. A végén takarjuk le egy üveglappal, hogy ne száradjon ki a földje. Fontos hogy ne legyen, se túlszáraz se túl nedves a föld, mert mindkettő káros lehet a magokra. Tegyük, világos védett helyre a cserepet majd figyeljük, ahogy kikelnek a kis magoncok.
Nagyon sok pénzt tudunk megspórolni, ha kertünket saját magvetésből származó növényekkel ültetjük be. Saját fűszerkertünk lehet az erkélyen, egynyári virágágyásunk a kertben, zöldségeink a konyhába, és évelő virágok, amelyeket a vázába is tehetünk. Ha nincs elég helyünk, hogy áprilisig bent tároljuk, a magokat válasszunk olyan növényt, amelynek a magját március végén, április elején szabadba végleges helyre is vethetünk.
Kovács Erika
Virágcenter
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.