A nyílászárókon keresztül távozik a fűtési energia mintegy 30-40 százaléka, azonban ennél is rosszabb lehet a helyzet...
A nyílászárókon keresztül távozik a fűtési energia mintegy 30-40 százaléka, azonban ennél is rosszabb lehet a helyzet, ha ablakaink és ajtóink elavultak, az évek során elvetemedtek, tömítéseik elhasználódtak. Az első teendő ezért minden esetben a gumitömítések alapos átvizsgálása. A Nap UV sugárzásától ezek a tömítések néhány év alatt elhasználódnak. Nem ritka, hogy egy-egy régen ellenőrzött ablak gumitömítése erősebb dörzsölésre szinte szétmállik az ujjunk alatt. Ha azt látjuk, hogy a tömítés elhasználódott, megkopott vagy már hiányos, bármelyik nyílászáró szaküzletben találunk az ablakunk profiljához illeszkedő tömítőcsíkot. Érdemes kicserélni, mert nem csak a hőszigetelésen javíthatunk ezáltal, hanem a zaj- és porártalmat is kiküszöbölhetjük.
A régi típusú – leginkább fából készült – ablakok nagy része egyáltalán nem rendelkezik tömítéssel. Talán mondani sem kell, hogy az ilyen nyílászárók hőszigetelését nagyságrendekkel javíthatja a gumitömítés beépítése. Ez a művelet sem igényel különösebb szakértelmet, ugyanis szinte bármelyik barkácsüzletben találunk erre a célra gyártott gumi -, vagy szivacs csíkot. Ezek egyik oldala öntapadós, így a felhelyezés tulajdonképpen gyerekjáték. Amennyiben ilyen tömítést vásárolunk, érdemes először egy fél - vagy egyméteres darabot megvásárolni, ugyanis előfordulhat, hogy a tömítés nem illeszkedik megfelelően. Mivel a gumitömítések nem képesek olyan mértékben tömörödni, mint a szivacs csíkok, ezért a túl vastag gumitömítés vásárlása esetén előfordulhat, hogy ablakunk nem -, vagy csak nagyon nehezen záródna. A gumi -, illetve szivacsból készült tömítések ajtóknál és ablakoknál egyaránt alkalmazhatók.
Vasalat
Az ablakok és ajtók átvizsgálásakor ne feledkezzünk meg a vasalatról sem. Ha a nyílászáró és a tok között huzatot érzünk, vagy nehezen csukódik az ajtó vagy az ablak, annak két oka lehet: Elvetemedett a nyílászáró, vagy elhasználódott a vasalat. Ha a vasalaton van utánállítási lehetőség, akkor próbálkozzunk először ezzel korrigálni a hibát, ellenkező esetben érdemes szakembert hívni, mielőtt nagyobb kárt okoznánk. Ennek ugyan van némi költségvonzata, de körülbelül két fűtési szezon alatt visszahozza az árát.
Ablaküveg
A régebbi ablakok üvegei, amelyek egyrétegűek voltak, szinte egyáltalán nem állták útját a kifelé igyekvő hőnek. Az új műanyag ablakok üvegei azonban nagyságrendekkel magasabb hőszigetelő értékkel bírnak. Ezek az üvegek két vagy háromrétegűek, sok esetben a rétegek közti argon vagy kripton gáz biztosítja a megfelelő szigetelést.
Ha pénztárcánk nem is engedi meg a teljes ablakcserét, érdemes elgondolkodni azon, hogy csupán az üveget cseréljük ki korszerűbbre.
Ehhez a művelethez természetesen szakember segítségét kell igénybe vennünk. Itt legyünk körültekintőek, hiszen a két- és háromrétegű üvegek jóval nehezebbek, ezért nem biztos, hogy a szerkezet elbírja majd vetemedés nélkül a plusz súlyt. Minden esetben kérjük ki erről szakember véleményét! Bár ez a megoldás jóval többe kerül, mint az eddig taglalt praktikák, ám kétségkívül ez a leghatékonyabb is. Minden városban találunk kifejezetten erre a munkára szakosodott mestereket, akik szórólapokon, vagy az interneten hirdetik szolgáltatásukat. Az online hirdetésekre „nyílászáró javítás”, vagy „ablak javítás” keresőszavakkal bukkanhatunk legkönnyebben.
Demeter Kornél
www.epitesiportal.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.