Sokan úgy gondolják, tavasszal elég elgereblyézni, kigyomlálni a talajt, majd jöhet a tavaszi ültetés.
Sokan úgy gondolják, tavasszal elég elgereblyézni, kigyomlálni a talajt, majd jöhet a tavaszi ültetés. Ám a növények megfelelő fejlődése miatt fontos, hogy a talajt minimum 1 ásónyom mélységben átforgassuk, minden tavasszal és ősszel.
Az ásásnak több funkciója is van: egyik, a talaj felső rétege levegőhöz jut, a nedvesség pedig jobban áramlik benne, hiszen nem lesz összetömörödve a föld. A felásott és fellazított talajon a növények gyökere könnyebben áthatol, stabilabban áll, és a nedvességet és tápanyagokat is jobban fel tudja venni. Az ásás folyamán a gyomokat és azok gyökereit is könnyebben ki tudjuk szedni a talajból, így a nyár folyamán kevesebb gyom lesz a kertünkben. Az ásás során bedolgozhatjuk a talajba a szükséges komposztot és trágyát, így a növények már tápanyaggal teli talajba kerülnek. Sőt, a talajforgatással a kártevők lárváit is kiforgatjuk téli szálláshelyükről – például a cserebogarat vagy a lószúnyoglárvát –, amelyeket ezután a madarak boldogan felcsipegetnek. Nem kell egy nap alatt az egész kertet felásni, főleg ha nagyobb területtel rendelkezünk, kezdjük el február elején a munkát, amikor a talaj már nem fagyott, és ráérünk befejezni márciusban is.
A zöldségeket és fűszernövényeket érdemes vetésforgóval ültetni, vagyis két vagy háromévente másik területre telepíteni ezeket, és az előző kertrészt egy évig üresen hagyni, mert így folyamatos lesz a tápanyag a növények számára. Szó szerint pihentetjük a talajt, amely így újratöltődik tápanyagokkal. Azokat a növényeket, amelyeket sok éven át ugyanoda ültetünk – például paradicsom, paprika, zöldségek, de akár a dísznövények is – egy idő után annyira kiveszik a talajból a tápanyagot, hogy nem tudnak virágozni és teremni. Hiszen ahogy a szobanövényeinket is átültetjük és tápoldatozzuk, úgy a kerti növényeknek, zöldségeknek és fűszernövényeknek is szüksége van a friss földre, tápanyagra. Ekkor érdemes másik helyre vetni őket a következő szezonban és az előző helyet szabadon, parlagon hagyni, vagy zöldtrágyás növényekkel bevetni, amelyeket utána beássuk a talajba.
Minden tavasszal és ősszel érdemes az ásást elvégezni, mindig csak egy területet kezdjünk el felásni, majd forgassunk be a talajba istállótrágyát. A végén gereblyézzük el a talajt egyenletesen, így tavaszra egészséges, laza és jó víz- és levegőáteresztő föld várja növényeinket. A talajforgatást ősszel – októberben vagy tavasszal – az ültetési szezon előtt legalább egy hónappal végezzük el, hogy az istállótrágyának legyen ideje lebomlani, így nem égeti ki a növényeket.
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.