Először is érdemes tisztázni, hogy amit mi „fokföldi ibolya” néven ismerünk, az bizony valójában „afrikai ibolya”...
Először is érdemes tisztázni, hogy amit mi „fokföldi ibolya” néven ismerünk, az bizony valójában „afrikai ibolya”, csak a fokföldi jelző tévesen rajta ragadt. A lényeg azonban nem ez, hanem az, hogy ma már számtalan színben, méretben és formában kapható virágboltokban, hiszen Hollandiából és más országokból folyamatosan érkeznek az újabbnál újabb fajták. Tavasztól őszig, sőt néha még télen is folyamatosan virágzik, ha gondoskodunk a megfelelő körülményekről.
Tavasztól őszig érdemes a növényt hetente egyszer tápoldatozni virágzó tápoldattal. A locsolásnál a levelét soha ne érje víz, és az elszáradt virágokat távolítsuk el a növényről. Szaporítani levéldugvánnyal vagy tőosztással lehet. Ha kaspóban tartjuk a növényt, akkor locsoláskor érdemes kivenni a cserepét a tartóból, és ha minden víz lecsöpögött, csak akkor tegyük csak vissza a virágtartóba.
Néhány tünet, ami a növény betegségére utalhat
Virágzás elmaradása: elfogyott a tápanyag a földből. Ilyenkor ültessük át, vagy adjunk az öntözővízhez kevés tápoldatot.
Száradó levelek: Túl száraz a levegő, vagy túl közel van a növény a fűtőtesthez, esetleg nincs elegendő fény a növény számára.
A levelek nyálkásak lesznek, a föld pedig kifehéredik: Túl van locsolva a növény, ezért a levelek elrohadnak.
Így gondozza!
Fényigény: Kedveli a meleg napos ablakokat, szobákat, félárnyékban nem virágzik.
Vízigény: Nyáron öntözzük rendszeresen, de a két locsolás között hagyjuk a földjét mindig kiszáradni, télen mérsékelten locsoljuk. Ha kaspóban tartjuk a növényt, figyeljünk arra, hogy ne álljon a cserép alatt a víz.
Átültetés: Kétévente érdemes átültetni nagyobb cserépbe, ilyenkor „A típusú” virágföldet használjunk.
Hőigény: Átlag szobahőmérsékleten is jól érzi magát, de kerüljük a huzatot és a hideg levegőt.
Tápanyagigény: Tavasztól őszig hetente egyszer adjunk neki virágzó tápoldatot.
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.