Ma már a boltok polcain számtalan fűszer közül válogathatunk, ám ízük és aromájuk még csak nem is hasonlít a friss...
Ma már a boltok polcain számtalan fűszer közül válogathatunk, ám ízük és aromájuk még csak nem is hasonlít a friss fűszernövényekéhez. Hazánkban még nem terjedt el a friss fűszernövény használata, pedig teljesen más ízt kölcsönöz az ételnek, és néhány fűszernövényt otthon akár az ablakban is könnyedén termeszthetünk. A saját termesztésű növény vitaminokban és ásványi anyagokban egyaránt gazdag, sőt az illóolajoknak köszönhetően még illatos is, így felfrissíti lakásunk levegőjét.
A fűszernövényeket ültethetjük magról vagy kifejlett palántáról, a nagyobb bevásárlóközpontokban és a barkácsáruházakban mindkettő kapható. Legnépszerűbb a petrezselyem, a majoránna, a rozmaring, a tárkony, a kakukkfű, a bazsalikom és a citromfű. A növényeket a szerint válogassuk össze, hogy milyen jellegű ételeket szeretünk készíteni, az olaszos netán a magyaros konyha a kedvencünk.
Miután haza vittük
Vásárlás után vigyük haza a növényeket, és ültessük át két számmal nagyobb cserépbe. Ez azért fontos, mert sajnos a hazai kertészetekbe a növények már eleve kis cserépben érkeznek. Így viszont hamar kifogy a tápanyag, a növény pedig pár hónapon belül tönkre megy. Az ültetéshez laza B típusú vagy általános virágföldet válasszunk, jó vízáteresztő képességgel. Ha szép dekorációnak szánjuk a növényeket, válasszunk egy hozzá illő bélelt fonott kosarat vagy kaspót, amelyen eleve virág dekoráció található. Ha több hellyel rendelkezünk, ültessünk össze két-három cserép fűszernövényt egy nagyobb kerámia tálba vagy kosárba, így mini fűszerkertünk lesz otthon.
Öntözés, metszés
A növényeket tegyük világos, de nem tűző napos helyre, majd május elején kitehetjük őket az erkélyre vagy a kertbe is. Havonta egyszer adhatunk kevés tápoldatot is az öntözővízhez, ám a locsolásnál figyeljünk oda, hogy ne álljon pangó víz a cserép alatt, mert könnyen kirohadnak a gyökerek. Ha kaspóban tartjuk a növényeket, locsolás idején emeljük ki őket a kaspóból, és csak ha minden felesleges víz lecsepegett, akkor helyezzük vissza a kaspóba.
Ha a fűszernövény eléri az eredeti méretének a dupláját, akkor kezdhetjük vágni és metszeni, hiszen a visszavágással erősítjük és növekedésre serkentjük a növényt. A levágott fűszernövény levél, vagy szár felhasználható frissen vagy szárítva, de akár fűszerecetet vagy fűszerolajt is készíthetünk belőle.
Fagyasszuk le a felesleget
Ha túl sok a levágott növényünk, és nem tudjuk mindet felhasználni, akkor se dobjunk ki semmit, hanem a felaprított részeket tegyük vízzel feltöltött jégkocka tartóba, majd az egészet fagyasszuk le. Így legközelebb elég kivenni egy kockát, és máris fűszerezhetjük az ételeinket.
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.