Amikor a föld már penészes és a levelek sárgulnak, akkor valószínű, hogy a növény túl van locsolva.
Amikor a föld már penészes és a levelek sárgulnak, akkor valószínű, hogy a növény túl van locsolva. Sok szobakertész úgy gondolja, hogy azzal tesz jót a növényeinek, ha állandóan öntözi azokat, ám a túlzásba vitt szeretet többnyire végzetes, a növények hetek alatt elpusztulnak. Megoldás lehet, ha olyan növényeket tartunk, amelyek bírják a sok locsolást.
Vízipálma, csavart szittyó
Vannak szobanövények, amelyek mocsári növényként kezdték pályafutásukat, ilyen például a vízipálma és a csavart szittyó. Mindkettő vízi növény, vagyis fontos, hogy a cserepük állandóan vízbe álljon. Soha ne hagyjuk kiszáradni a földjüket! A vízipálma hatalmas leveleivel a nagyobb lakásokban is jól mutat, míg a csavart szittyó különleges tekergő leveleivel díszít. Gondozásuk egyszerű, még kezdő kertészet számára is örömet jelent a tartásuk.
Szobai futóka
Egy futónövény, amely akár több méter hosszúra is megnő, több vizet is párologtat, így többek kell locsolni is. Éppen ezért a legtöbb futónövényt bátrabban öntözhetjük, de azért két locsolás között hagyjuk a földet kissé kiszáradni. A szobai futóka egyébként annyira strapabíró, hogy kezdő kertészeknek is jó "tanulónövény". A kezdő kertészek számára praktikus növényekről itt olvashat bővebben.
Csokros inda
Ennek a kedves, csíkos levelű szobanövények olyan vékonyak a levelei, hogy a vizet gyorsabban párologtatja el, mint társai.
Vitorlavirág
Szintén vékony levelű szobanövény, amely gyönyörű hófehér virágaival díszít. Földje nagyon hamar kiszárad, ezért hetente kétszer is locsolhatjuk. A kiszáradást rosszul tűri, már egy kis vízhiány miatt is lekókadhatnak a levelei. A vitorlavirág ráadásul nagyon hatékonyan tisztítja a szoba levegőjét, így ezért is érdemes tartani. Erről bővebben itt olvashat. Nem csak otthon, hanem a munkahelyeken is gyakori, hogy egy virág a túlöntözés áldozata lesz, hiszen ha pusztán jóindulatból több kolléga is meglocsolja - egymástól függetlenül - akkor hamar zöld nélkül marad az iroda. A vitorlavirág ezért irodákban is jó megoldás lehet. Az irodákban nevelhető szobanövényekről itt olvashatnak bővebben. Ezeken kívül tarthatunk azáleát, ami szintén nagyon sok vizet igényel, vagy pocsolyafát, ami mocsári vidékről származó dísznövény, így bírja a sok vizet.
Mennyi víz kell egy növénynek?
Ha betartunk egy általános szabályt, akkor könnyedén tudni fogjuk, melyik növényt milyen gyakran kell locsolni. A vékony levelű növény több vizet párologtat, míg a vastag, bőrszerű levelekkel rendelkező dísznövény kevesebb vizet használ fel. Ezért a vékony levelű növényeket gyakrabban, míg a vastag levelűeket és a törzzsel rendelkező dísznövényeket ritkábban kell öntözni.
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.