A fenyők ma már széles fajta szín és forma választékban kaphatók, a kérdés csak az, hogy van-e elég hely számukra a...
A fenyők ma már széles fajta szín és forma választékban kaphatók, a kérdés csak az, hogy van-e elég hely számukra a kertünkben?
Metszés? Nem!
A kertészek is megosztottak abban a kérdésben, hogy kell-e metszeni a fenyőt? A válasz: nem! A fenyőfa saját maga alakítja ki a szép szabályos lombkoronát, nem kell metszéssel alakítani, sőt rosszul tűr mindenfajta beavatkozást. Abban az esetben, ha két sudara nő egy fának, természetesen az egyiket el kell távolítani. A törött vagy beteg hajtásokat is kivághatjuk, de vigyázunk, hogy az épp ágakat ne sértsük meg mellette. Az is tévhit hogy az alsó ágakat le kell jó előre vágni, hiszen úgy is felkopaszodik majd magától. Ez azonban nem igaz! Az erdőben, ahol egymást érik a fák és nem jut elég fény az alsó ágaknak, ott ez valóban igaz lehet, de egy kertben, ahol legfeljebb néhány fenyő áll, az alsó ágak is szépek maradnak.
Ültetés
Abban az esetben kell levágni az alsó ágakat, ha zavar minket a közlekedésben. Ültetéskor a fenyőket a földlabdával és a csomagolással együtt ültessük el, hiszen a Jutta vagy más természetes anyagból levő zsák lebomlik a földbe. Ültetés előtt tegyünk a gödör aljára némi komposztot, majd töltsük meg a gödröt földdel, igazítsuk el, hogy mindenhol egyenletes legyen, majd öntözzük be a talajt a növény körül. A fenyőknek kb. 80*80 centiméteres gödröt érdemes ásni, de ez természetesen függ a fa nagyságától is. Az elütetett fenyőt tavasztól őszig havonta egyszer érdemes meglocsolni örökzöldekre való tápoldattal, így biztosítjuk számára a megfelelő tápanyag utánpótlást is.
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.