Meddig csúszik még a Rác fürdő rekonstrukciója?
A testület kedden az MSZP és az SZDSZ képviselőinek szavazataival döntött a 2002...
A testület kedden az MSZP és az SZDSZ képviselőinek szavazataival döntött a 2002 májusában indult projekt 6. befejezési határidejéről. A javaslatot Somlyódy Csaba (MSZP) bizottsági elnök, a Budapest Gyógyfürdői Zrt. felügyelőbizottságának (fb) elnöke terjesztette elő a helyszínen, hivatali ellenjegyzés nélkül. A céget csak az fb-elnök képviselte az ülésen - közölte Székely Gábor (SZDSZ) alelnök és Hutiray Gyula (Fidesz) az MTI-vel.
Hutiray Gyula botrányosnak tartja a projekt befejezésének további csúszását éppúgy, mint a javaslat helyszíni beterjesztését. Utalt arra: már hónapokkal ezelőtt kiderült, hogy késés várható, mégis csak most került a bizottság elé a javaslat. Sérelmezte azt is, hogy az MSZP-SZDSZ az erőfölényével élve, ülés közben vette napirendre a javaslatot. Az ülés elején ugyanis, amikor még nem volt meg a bizottságban az MSZP-SZDSZ abszolút többsége, az ellenzék nem vette fel az ülés napirendjére ezt a témát. Miután újabb koalíciósok érkeztek, utólag napirendre vették az elnök által jegyzett témát. Leszögezte: ez volt az utolsó eset, hogy ilyet megtehettek, legközelebb egy kifogásolt helyszíni előterjesztés esetén nem fogják megszavazni a napirendet sem, így határozatképtelenné válik az ülés.
Hutiray Gyula érdekesnek nevezte azt, hogy a fürdőrekonstrukciót végző Rác Nosztalgia Kft. 25 százalékos tulajdonosaként a Budapest Gyógyfürdői Zrt. is fizetné saját magának a napi 100 ezer forintos kötbérből ráeső részt, ha meghiúsulna az újabb befejezési határidő.
Székely Gábor megerősítette, hogy a kft.-vel kötött szerződés alapján, amit a bizottság ismer, egyértelműen ez a helyzet. Nem zárta ki azonban azt, hogy létezhet egy olyan szindikátusi szerződés, amelynek alapján csak a kft. fizetné a 100 ezer forintos napi kötbért. Az alelnök ilyen szindikátusi szerződést nem ismer.
Hutiray Gyula közölte: a vitában egyebek közt szó esett arról, hogy a határidőcsúszások miatt évek óta bevételtől esik el a főváros fürdőcége. Megjegyezte, hogy miközben Újpesten alig két év alatt 19 milliárd forintért felépült egy több száz szobás szálloda és a vízi vidámpark, ez a projekt évek óta csúszik.
Somlyódy Csaba az MTI-nek azt mondta, hogy ezúttal is csak akadékoskodik az ellenzék. Kifejtette: a befejezési határidő féléves meghosszabbítása sokkal kisebb probléma annál, mintha a projekt június végén leállna. Szerinte így akár kétmilliárd forint kár is keletkezhetne a különböző pereskedések (például a bank) miatt. Ez esetben egyébként az összes szakhatósági engedélyt és az építési engedélyt is újra meg kellene szerezni, ha később folytatnák a munkát.
Közlése szerint szeptemberre műszakilag befejeződik a 8 milliárd forintos rekonstrukció, s év végéig várhatóan beszerezhetik a használatbavételi engedélyt is. Megjegyezte, hogy a műemléki fürdőfelújítás mellett több mint félszáz szobás szálloda létesül. Mélygarázs egyelőre nem lesz, így a felszínen parkolnak majd a fürdő- és a szállóvendégek.
A szocialista politikus leszögezte, hogy egy esetleges kötbérfizetés csak a Rác Nosztalgia Kft.-t terheli a szindikátusi szerződés alapján. Rámutatott arra: ha hivatali ellenjegyzésre várt volna, az 27 napot vett volna igénybe, így inkább e nélkül terjesztett elő javaslatát.
Somlyódy Csaba úgy véli, az ellenzék legnagyobb problémája az, hogy valami készül, megvalósul. Mint mondta, "az ellenzéknek ki van adva, hogy mindent akadályozzanak, minél nagyobb kárt okozzanak". Hozzátette: az ésszerű kritikát mindig meghallgatják, de az időhúzáshoz, a károkozáshoz nem partnerek.
A bizottság elé került előterjesztés egyik mellékletéből kiderült, hogy a Budapest Gyógyfürdői Zrt. igazgatóságának elnöke nem szavazta meg a határidő-módosítást. Tartalmazza a melléklet azt is, hogy júliustól a fürdőtársaság állandó fürdőiben 100-200 forinttal drágulnak a belépőjegyek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.