HVG Könyvek Gyarmathy Éva 2021. november. 09. 19:15

Gyarmathy Éva: A tabutémák kulcskérdések a gyereknevelésben

„A könyv tartalma alkalmas a nyugalom megzavarására, és a megnyugtatásra, mert feltöri a nevelés ki tudja milyen régi kövületeit” - írja Prof. Dr. Gyarmathy Éva klinikai és neveléslélektani szakpszichológus Szél Dávid Tabuk és dilemmák a gyereknevelésben című könyvéről.

hvgkonyvek.hu

Méhkas. Igen, a gyermeknevelés témája méhkas, ahogyan a szerző írja, és ez a könyv mélyen belenyúl a közepébe. Ráadásul folyton újabb méhkasokat tár fel, többet, mint amit megszoktunk.

Már a tartalomjegyzék is vitára indíthat sokakat, hogy egyáltalán szabad-e olyasmikre gondolni a kisgyerekekkel kapcsolatban, hogy gyász, pornó, szex, kütyük? Ezekkel a témákkal csak akkor foglalkoznak a szülők, amikor szembesülnek azzal, hogy gyermekük mindent lát és hall, ami körülötte van, és mindent beépít a világról és saját magáról alkotott képébe. Azt is, amit a szülők elzárnának előle.

Ráadásul a kisgyerekekre erősebben hatnak a felnőttek tudattalanjába száműzött érzések és gondolatok, mint a kimondottak. A kisgyerek világképe az érzések és megérzések tudattalan terében is formálódik. A szorongások, a titkok és az elhallgatás legalább annyira megzavarják a gyermeket, mint a következetlenségek, a meggondolatlan szókimondás vagy a nyílt hazugság. A tabutémák tehát kulcskérdések a nevelésben.

A feltétlen elfogadás adta nyitottság, a szakmai tudás és a valóság összehangolása nagy bravúr, és Szél Dávidnak ez olyan könnyen megy, mint valami ujjgyakorlat. Egyszerre van jelen szakemberként és apaként, így a szülői esendőségnek és csetlés-botlásnak, valamint a megoldáskeresésnek is hiteles közvetítője.

A könyv izgalmasságát növeli, hogy még a szokásos témákat, mint például az elalvás, evés, testvérféltékenység mindennapos problémáit sem a megszokott tanácsokkal kezeli, hanem újragondoltatja a könyv elején lefektetett keretben: gyereket nem bántunk, nagy szabadságot és tiszta szabályokat adunk, a család egy rendszer, amelyben hierarchia is van. Ilyen bonyolult, és ennyire egyszerű a gyereknevelés.

Mézzel teli méhkasba kerül, aki elolvassa és alaposan át is gondolja mindazt, amit a könyv kínál. Tartalma alkalmas a nyugalom megzavarására, és a megnyugtatásra, mert feltöri a nevelés ki tudja milyen régi kövületeit. Fellélegezhetünk, feleannyi szülői bűntudattal lehet élni, mint gondolnánk. A szerző friss szemléletével segít utakat találni a 21. század változó, sokszínű értékeket hordozó világában egy olyan területen, amely nemcsak mindenkinek a jelenéről, hanem szó szerint a jövőnkről szól.

A Tabuk és dilemmák a gyermeknevelésben magas szintű ismereteket könnyed módon közvetít. A feltétlen elfogadás és kontroll optimális arányán alapuló hatékony nevelési szemlélethez konkrét példákat és tanácsokat ad. Szülőknek és leendő szülőknek, sőt a gyermekekkel foglalkozóknak és az ő képzésük számára is alapkönyv.

Mit tegyünk, ha a gyermekünk hazudott nekünk? Miként készíthetjük fel a gyerekünket a kiszámíthatatlan jövőre? Lehet-e a szülőnek elege? Az Apapara című kötet gyakorló pszichológus szerzője, Szél Dávid új könyvében megosztó témákról, hiedelmekről, titkokról és tudattalan tabukról ír. A szerző könyve itt rendelhető meg kiadói kedvezménnyel.