Bevándorlási alku
Meglepő kompromisszum született a washingtoni szenátusban: háromhavi tárgyalás után a demokraták és a republikánusok...
Meglepő kompromisszum született a washingtoni szenátusban: háromhavi tárgyalás után a demokraták és a republikánusok megegyeztek a bevándorlási törvény reformjáról. Az már kevésbé meglepő, hogy a kompromisszumot szokásos szombati rádióbeszédében George W. Bush amerikai elnök is támogatta. Neki ugyanis most égető szüksége van némi belpolitikai sikerre, miután távozni kényszerült a Világbank éléről az általa javasolt Paul Wolfowitz elnök, korábbi védelmiminiszter-helyettes, az iraki háború egyik fő ideológusa. Wolfowitz sorsáról hosszú időn át folytak a találgatások, miután kiderült, hogy előléptette és rendkívül magas béremelésben részesítette barátnőjét. A pénzintézet vezető testülete a múlt héten végül úgy döntött, Wolfowitz etikai vétséget követett el, és miután a Fehér Ház is belátta, hogy nem érdemes tovább védenie, az elnök "önként" beadta lemondását.
A bevándorlási törvénnyel kapcsolatos kompromisszum nyomán e héten már meg is kezdődik a törvénykezési vita a határőrizet megerősítéséről (amit elsősorban a 2001. szeptember 11-ei terrortámadásokkal indokolnak), valamint az USA-ban élő 12 millió illegális bevándorló helyzetéről, illetve a későbbiekben érkező, letelepedni vagy munkát vállalni szándékozókkal kapcsolatos szabályokról. A törvény életbe lépését követően az USA-ba 2007. január 1-je előtt illegálisan érkezettek a sikeres nemzetbiztonsági ellenőrzés után úgynevezett Z kategóriájú vízumot kapnak, és tovább dolgozhatnak, ha kifizetik az 1500 dolláros eljárási díjat. További 5 ezer dolláros büntetés lerovása után folyamodhatnak az állandó letelepedést engedélyező zöld kártyáért. Létrehozzák az Y kategóriájú vendégmunkási vízumot, amit összesen hat évre lehetne meghosszabbítani, és évente 400 ezren kapnának meg - az illegális munkavállalóktól függő amerikai mezőgazdaság, építőipar és szolgáltatási szektor nagy örömére.
A konzervatívoknak tett engedmény, hogy csökkentik a családegyesítésre hivatkozva kiadott bevándorlási vízumok számát. Tavaly az 1,1 millió ilyen engedély 63 százalékát kapták amerikai állampolgárok és állandó tartózkodási engedéllyel rendelkezők hozzátartozói, és csak 13 százalékát, akiket tudásuk, illetve szakképzettségük miatt fogadott be az USA. A családegyesítési vízumok száma évi 550 ezerre csökkenne, ezen belül csupán 40 ezer engedélyt kapnának az állampolgársággal nem rendelkező szülők. A bevándorlási lehetőség odaítéléséhez tervezik egy, a nyelvtudás mellett a szakképzettséget és a tapasztalatot is figyelembe vevő pontrendszer kidolgozását is.