2007. január. 03. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. január. 03. 19:45 Trend

Nagy kereskedők

HVGA kiskereskedelmi cégek ötszázas toplistája az adatközlés megtagadása miatt meglehetősen hiányos.

HVG
A kiskereskedelmi cégek ötszázas toplistája az adatközlés megtagadása miatt meglehetősen hiányos. Hiányzik például a HVG 2005. évi top 50 összeállításában még a 27. helyen álló - s ezzel a Tesco és a Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. után a harmadik legnagyobb - kiskereskedelmi cég, az Auchan Magyarország Kft., valamint a konzekvensen titkolózó, a Cora-láncot üzemeltető Magyar Hipermarket Kft. De hiába keressük a magyar tulajdonú beszerzési és értékesítési láncot, a CBA-t is. Így, miközben a top 500 kiskereskedelmi listavezetője, a Tesco helyezése minden bizonnyal valós, a Spar második helye csak valószínű, a Metro Kereskedelmi Kft. bronzérme pedig igencsak kétséges. (A Metro egyébként belső átszervezés - a Metro Holding Hungary 2005. március 31-ei beolvasztása - miatt növelte csaknem hetvenszeresére a forgalmát.)

A Mai Piac című szaklap az AC Nielsen piackutató céggel együttműködve évek óta összeállítja a fogyasztási cikkek kis- és nagykereskedelmével foglalkozó legnagyobb társaságok és társulások - az érintett vállalkozások adatközlésén, illetve szakértői becslésen alapuló - toplistáját. E szerint 2005-ben a Tesco végzett az első helyen, a második a Metro és a Spar beszerzési társulása, a Metspa, a harmadik pedig a szövetkezeti kereskedelmet képviselő Co-op Hungary lett. Egy évvel korábban még a CBA volt az élen, 2005-ben azonban már nem járult hozzá a listán való szerepléséhez. Az élbolyt követő cégek 2004-ben és 2005-ben is azonosak. A forgalmát látványosan növelő Reál Hungáriát a Provera - a Cora, a Csemege-Match, az Alfa és a Profi közös társasága - követi, összességében csökkenő forgalommal. A 2005-ben hatodik Auchan forgalma valamelyest nőtt, a csak nemrég piacra lépett Lidl pedig máris a lista 11. helyén áll.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.