Balatonpartyk
Az északi parton a fiatal családosokra és az extrém sportokat űző szubkultúrák tagjaira, a délin a tehetősebb fiatal...
Az északi parton a fiatal családosokra és az extrém sportokat űző szubkultúrák tagjaira, a délin a tehetősebb fiatal felnőttekre, köztük a siófoki aranyifjakra hajtanak a magyar tengert tavaly óta fiesztahelyszínként hasznosító fesztiválszervezők. Zamárdi szabad strandján a július 10-én kezdődő hosszú hétvégén - a tavalyi büdzsé majd duplájából - 350 millió forintból megrendezendő négynapos BalatonSound a Sziget Kft. biznisze. Az óbudai hajógyári egyhetes együttléteket, valamint a soproni Volt Fesztivált is jegyző cég - már első alkalommal nullszaldós - elit bulija az elektronikus tánczenéket játszó hazai és külföldi sztárlemezlovasokkal és a kritikusok szerint egyre markánsabb hazai reggae-, ska- és hiphopszcéna szereplőivel szórakoztatja a nagyérdeműt. A koktélbárokkal, minőségibb strandkellékekkel feldobott mulatság a magyar viszonyok között drágának számít: a napijegy 8990, a négynapos belépő 19 900 forintba kerül. Összehasonlításul: a nagyságrenddel több programot nyújtó óbudai Sziget Fesztiválra a napi beugró ára 8 ezer, az ottalvós bérleté pedig 37 500 forint. Az alig valamivel olcsóbb tavalyi debütáláskor így is 32 ezer fiatal zarándokolt el Zamárdiba.
A tó túlpartján, a zánkai ifjúsági centrumban a tavalyi 96 millió forint után idén 110 millióból megrendezendő, július 24-e és 27-e között tartandó BalaTone olcsóbb kategóriát képvisel - és a közönség szociológiai összetétele is más. Zánkán a 12 ezer forintos négynapos bérlettel a sátorozás ingyenes, az egykori úttörőtábor faházaiban pedig egy tízágyas szoba egy napra 17 ezer, egy hatágyas 13 ezer forintba kerül, miközben a napijegy 5 ezer forintot kóstál. "A gördeszkás, snowboardos, biciklis extrémsport-programok beemelésével akár a 20-25 ezres látogatószám, és a nyereség sem álom" - vázolta a tavaly óta végrehajtott profilmódosítást a HVG-nek Bukovinszky Béla, a 2007-ben 11 ezer fizető nézővel még 10 milliós mínuszt elkönyvelt Delta Fest Kft. marketingigazgatója. A kemény rockzenék - anyagilag kevésbé eleresztett, kelet-magyarországi - kedvelői körében népszerű, 50 ezren felüli nézőszámokkal büszkélkedő tokaj-rakamazi Hegyalja Fesztivált is szervező cég Zánkán a hó- és gördeszkásoknak síugrótoronyhoz hasonló, 12 méter magas (a tóba röpítő) rámpát építtetett, a bringások pedig egy 20 méter hosszú alkalmi mólóról nekifutva ugrathatnak a vízbe. "Ezek a szubkultúrák a zenei kiszolgálást is megkapják: a hiphoptól a deszkás punk hardcore-ig. De a családiasabb koncertek sem maradnak el, bár az idén már nem az Irigy Hónaljmirigy vagy a KFT, hanem például a Kiscsillag tánczenekar vagy a stand-up komikus Badár Sándor szórakoztatja majd a nagyérdeműt" - így Bukovinszky.
A két Balaton-parti fiesztát nem támogatja a központi költségvetés. A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) és az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) közös - május elején elbírált -, összesen 45 turisztikai vonzerővel bíró kulturális rendezvény számára kiírt 400 milliós pályázatán a Sziget és a Delta Fest is nyert ugyan 5-5 millió forintot, de az előző a soproni Volt, az utóbbi pedig a tokaj-rakamazi Hegyalja Fesztiválra kapott apanázst. Ebből a körből maradt ki a - a főszervező Márta István szerint évek óta államilag megtorpedózott - Balaton-felvidéki Művészetek Völgye is. A Káli-medence apró falvaiban az elmúlt években 200 ezer látogatót vonzó, 200 millió forint körüli büdzséjű összművészeti fesztivált a minimál-költségvetésre utalva az idén Bűvészetek Völgye néven rendezik meg a szervezők.
VAJNA TAMÁS