Gazdaság Győrffy Árpád 2012. február. 07. 18:26

A Fed-elnök felverte a Wall Streetet

Ben Bernanke keddi szenátusi meghallgatásán jól lavírozott a politikusok aknái közt, továbbra is fenntartva a...

Ben Bernanke keddi szenátusi meghallgatásán jól lavírozott a politikusok aknái közt, továbbra is fenntartva a lehetőségét az újabb nyílt piaci beavatkozásnak, egyúttal elismerve, hogy a legújabb makroadatok a korábbinál jobb színben tüntetik fel az amerikai gazdaságot. A Fed-főnök beszámolója élénkítette a vásárlókedvet a Wall Streeten, hiszen mindenki talált benne kedvére valót. Ki annak örült, hogy az USA feldolgozóiparának bővülése Bernanke szerint a gazdaság széleskörű élénkülését is segíti, mások pedig azért dörzsölhették a tenyerüket, mert a Bernanke szerint a 8,3 százalékos munkanélküliség még mindig túl magas ahhoz, hogy a Fed szó nélkül elmenjen mellette. A jegybankelnök megjegyzése, miszerint az amerikai bankszektor egyre jobban elbarikádozta magát az európai bankválság várható hatásaitól általános tetszést aratott, még akkor is, ha Bernanke megjegyzését gyorsan kiegészítette azzal, hogy egy súlyos európai válság az amerikai pénzügyi rendszerben is kárt tenne.

A szenátusi biztottság felrótta a Fed elnökének, hogy sem ő, sem kollégái nem rendelkeztek kellő éleslátással az amerikai pénzügyi válság kirobbanásakor, így még csak megsaccolni sem tudták a krízis amerikai gazdaságra gyakorolt hatásait, azt azonban senki nem vitathatta el a Bernankétól, hogy ért a piacok nyelvén, és ezt most is bizonyította. A Fed-elnök verbális intervenciónak is beillő beszédének hatására a nyitás óta a negatív tartományban oldalazó Wall Street-i mutatók gyorsan a pozitív tartományba lendültek, megerősítve ezzel az év eleje óta tartó hegymenetüket. A Wall Street-i emelkedő trend a görög adósságválság rendezése körüli bizonytalaság hatására majdnem megtört az elmúlt napokban, azonban a Bernanke-beszéd újra irányba állította a New York-i tőzsdét.

A MarketWatch technikai elemzése szerint a féléves csúcsok közelében járó S&P 500 középtávú emelkedése mostantól egészen addig biztosított, amíg az index az 1322 pontnál húzódó támasz alá nem süllyed újra (kedd délután a mutató 0,2 százalékos pluszban 1346 pontnál járt). Az S&P 500 emelkedése első körben 1345 pontnál akadhat meg, a mutató ebben a magasságban fordult legutóbb tavaly júliusban is.

A január eleje óta egyértelműen felülteljesítő Nasdaq a szakértők szerint túlvetté vált az elmúlt hetekben, így itt kisebb korrekció várható (a Nasdaq kedd délután 0,2 százalékkal a hétfői zárószintek felett, 2908 ponton állt). A több mint egy évtizedes csúcs közelében járó mutató emelkedése ennek ellenére is folyatódhat, egészen az utoljára a dotcom-lufi csúcsidőszakában elért 3120 pontos szintig, ami további közel 8 százalékos emelkedés lehetőségével kecseget. A korrekció tartós lejtmenetbe válthat, ha a Nasdaq áttöri a 2868 pontos támasszintet.

A DJIA kedd délután 12 877 ponton, 3 éves csúcsa felett járt. A blue chip index esetleges visszatesztje esetén is 12 810 pontnál biztosan megakadna az lejtmenete, a korrekcióra itt azonban kisebb az esély, miután a mutató jelenleg épp a tavalyi legmagasabb szintekkel néz farkasszemet, és az általános piaci optimizmus várhatóan e fölé repíti majd.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.