Gazdaság HVG 2025. január. 16. 15:38

Az Orbán-kormány pénzügyi megroppantásához ad praktikus tanácsokat átlagembereknek egy weboldal

A középosztály állampapírokon és a fogyasztási adókon keresztül finanszírozza az általa amúgy elutasított rendszert. Egy szakember szerint az idei különleges év, ha elég sokan eléggé tudatos pénzügyi döntéseket hoznak, abba belebukhat a Fidesz 2026-ban.

Elindult a Neazénpénzemből.hu honlap, ahol az érdeklődők gyakorlati, hétköznapi tippeket és tanácsokat találnak arra, hogyan járuljanak hozzá a lehető legkisebb mértékben a magyar állam finanszírozásához.

A projekt gazdája Kapitány Balázs statisztikus, demográfus, aki a Telexen megjelent véleménycikkében fejtette ki, miért tartja különlegesnek a 2025-ös évet. Röviden összefoglalva Kapitány szerint a Fidesz a választási győzelmek elérése érdekében erősen támaszkodik politikailag nem elkötelezett, anyagilag gyenge helyzetben lévő társadalmi csoportokra. Szavazataik megszerzése érdekében az államnak/pártnak biztosítania kell e rétegek folyamatos, bár csak minimális anyagi előrelépését, illetve alkalmanként kampányszerű választási osztogatásokat kell végrehajtania.

A kiadások fedezésére azonban az állam/párt rendkívüli mértékben támaszkodik a vele amúgy nem szimpatizáló középosztálytól származó bevételekre.

Ezek elsősorban két csatornán folynak be az államhoz: az adósságfinanszírozáson és a fogyasztási adókon keresztül.

Kapitány szerint a 2025-ös év különleges, a kormányzati költségvetés rendkívül kifeszített, a középosztály tagjai tudatos magatartással képesek olyan szinten mérsékelni az állami bevételeket, hogy az állam/pártnak ne maradjon mozgástere biztosítani a választási győzelemhez szükséges csoportok gyarapodását.

Túry Gergely

Ami a befektetéseket illeti, a honlap olyan jó tanácsokkal szolgál, mint hogy

ki kell szállni a magyar állampapírokból, sőt a magyar államot finanszírozó bankokban és befektetési alapokban sem szabad pénzt tartani.

A fogyasztás terén a „nagy adóterhelésű vásárlásokat”, például a gépjármű-vásárlást el lehet halasztani az országgyűlési választás utánra. Amit pedig muszáj megvenni, azt be lehet szerezni külföldön (Szlovákiában, Romániában stb.), vagy alacsony adózási formában (pl. használt termék magánszemélytől, élelmiszer őstermelőtől).

Sok adókötelezettség a tárgyév utáni év tavaszán esedékes – ezeket a Fidesz leváltását célzó tanács szerint érdemes a választások után befizetni.

Természetesen nem ez az első olyan kezdeményezés, amely – felismerve, hogy a párt beleszőtte magát a magyar államba és a vállalati szféra tekintélyes részébe – olyan életstratégiákat és -taktikákat igyekszik keresni, amelyekkel elkerülhető a rendszer rejtett támogatása. Például Monostori Tiboré, aki TikTok-csatornáján osztott meg hasonló tanácsokat:

  • Nem tankol és nem vásárol Mol-kúton.
  • Nem vásárol a Libriben.
  • Nemet mond a NER első és második vonalának meggazdagodására. Nem megy stadionba, nemzeti dohányboltba, az MBH Bankba, a kiskereskedelmi láncaikba. A NER szálláshelyeit a NER Hotel nevű oldalon ellenőrizve elkerüli, hátat fordít NER-es szolgáltatásoknak. 
  • Nem vesz lottószelvényt és semmi mást sem a Szerencsejáték Zrt.-nél.
  • Nem vesz állampapírt.
  • Tömegközlekedést használ az autópályák helyett.
  • Nem hallgat Retro Rádiót, Best FM-et, olyan rádió- és tévécsatornákat, amelyek a kormányközeli KESMA médiaholdinghoz tartoznak.
zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Pálúr Krisztina 2025. január. 16. 18:16

Egy milliárdos emberkísérlete a Netflixen: a techvállalkozó, aki vagyonokat költ arra, hogy újra 18 éves legyen

Bryan Johnson két évvel ezelőtt robbant be a köztudatba azzal, hogy vállalta, időt és pénzt nem sajnálva, saját magán kísérletezve próbálja kideríteni, képes-e visszafiatalodni. Nem ő az egyetlen, aki techvállalkozóként megszállottja az örök életnek vagy fiatalságnak, és csak idő kérdése volt, mikor forgatnak róla is dokumentumfilmet.