Annak ellenére, hogy az Európai Unió az orosz–ukrán háború kitörésekor vállalta, hogy teljesen leválik az orosz földgázról. Ehelyett tavaly 13 százalékkal több cseppfolyós gázt importáltak az európai országok, mint 2023-ban.
A norvég Rystad Energy kutatócég adatai szerint Európa összesen 17,8 millió tonna cseppfolyósított gázt vásárolt Oroszországtól 2024-ben, ami 2 millió tonnával több, mint az azt megelőző évben – írja a Guardian. A cég számításai alapján ez történelmi csúcsot jelent: soha ennyi LNG nem érkezett még Oroszországból a kontinensre, mint tavaly.
Az európai országok ugyan a 2022 februári ukrajnai orosz invázió óta tempósan válnak le a vezetékeken érkező orosz földgázról (néhány országot, így Magyarországot leszámítva), azonban nem voltak ennyire szemérmesek, amikor LNG-ről volt szó. Oroszország két év alatt megelőzte Katart a mennyiséget illetően, és az Egyesült Államok után Európa második legnagyobb beszállítójává vált.
Az adatokat napokkal azután hozták nyilvánosságra, hogy Ukrajna január elsejével leállította az orosz gáz tranzitját a vezetékein keresztül. Az orosz LNG vásárlását ellenzők szerint az EU aláássa Ukrajna támogatását és saját klímacéljait azzal, hogy továbbra is fizet Oroszországnak a tüzelőanyagért.
Az Energia és Tiszta Levegő Kutatási Központ (Crea) adatai hasonló képet mutatnak: számításaik szerint az EU orosz LNG-importja 7,32 milliárd eurót tett ki 2024-ben. Az importált LNG mennyiségét ők 17,5 millió tonnára becsülték, ami éves szinten 14 százalékos volumennövekedést jelent.
Az EU a június végén megszavazott 14. szankciós csomagban idén márciustól fogva megtiltotta az orosz cseppfolyósított földgáznak az uniós kikötőkből való továbbértékesítését harmadik országok számára, valamint az USA korlátozásaihoz csatlakozva szankciókat hozott három új vagy épülőfélben lévő orosz LNG-központ ellen. Azonban mint azt tavaly nyáron írtuk, az EU-s szankciók legfeljebb lassítják, de nem bénítják meg az orosz törekvéseket az LNG-piac dominálására.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.