Domány András
Szerzőnk Domány András

Felelős a pénzügy- és a belügyminiszter, a határidő: azonnal. Plusz 9 milliárdot adnak a „rendkívüli migrációs nyomás kezeléséhez kapcsolódó feladatok hatékony megvalósítására” is.

Csütörtökön már bejelentették, hogy a kormány késése miatt nehéz pénzügyi helyzetbe került gyógyszertárak megkapják a hónapok óta visszatartott támogatást a receptre kiadott gyógyszerek után. Késő este a kormányhatározat is megjelent a Magyar Közlönyben: 54 milliárd forintot adott erre a kormány. Hogy honnan, milyen költségvetési keretből, azt nem jelölték meg.

Arról is döntött a kabinet, hogy legfeljebb 9,2 milliárd forinttal túl lehet lépni „a tömeges bevándorlás kezeléséhez kapcsolódó kiadásokat”, és ebből 1,3 milliárdot a rendőrség személyi juttatásaira fordítsanak.

A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet utoljára szeptemberben hosszabbították meg, most 2025. március 7-éig érvényes. A hvg.hu akkor kimutatta: az érkezők létszáma alapján ez nem volt indokolt, és más törvényi feltételek sem álltak fenn, például valamely település közbiztonságát, közrendjét vagy a közegészségügyet közvetlenül veszélyeztető jelenségek.

A kormány ezen kívül 82 milliárd forintot csoportosított át a költségvetésben. Egy sor minisztérium kereteit csökkentette, 3,4 milliárdot faragott le a védelmi ipari társaságok forrásjuttatásaiból, továbbá 68 milliárdot elvett az új atomerőművet építő Paks II. Zrt. tőkeemelésére szánt összegből. A fő kedvezményezettek: a Miniszterelnöki Kabinetiroda a tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó társaságokra 14 milliárddal, a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség ingatlanok fenntartása és üzemeltetése címén 3 milliárddal, a Külgazdasági és Külügyminisztérium beruházásösztönzésre 9 milliárddal és külügyi fejlesztési-kutatási programokra 13 milliárddal, a vasút fejlesztésekre 11 milliárddal, a Magyar Kutatási Hálózat kiválósági és szakmai feladatok támogatására 4 milliárddal kap többet az eredetileg tervezetthez képest.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.