A miniszter szerint a kegyelmi botránynak hosszantartó politikai következményei lehetnek.
A Fidesz kívülről-belülről megrendült a kegyelmi ügy hatására – többek között erről beszélt Lázár János építési és közlekedési miniszter a hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorában. Lázár az interjúban elmondta, februárban hibát követtek el, amelynek szerinte hosszantartó politikai következményei lehetnek.
„Nem Magyar Péter hozta el a csodát, mi követtünk el egy hibát”
– mondta Lázár.
Lázár szerint Magyar Pétert komolyan kell venni, mivel nyilvánvaló, hogy az idő és a gazdasági helyzet nem feltétlenül a kormánynak dolgozik. A miniszter azt mondta, erősen hisz benne, hogy „a Fidesznél csak a Fidesz jobb”.
Lázár János a műsorban arról is beszélt, hogy 99 évre magánkézbe adná a főpályaudvarokat a MÁV, amelyek közül néhány kereskedelmi funkciót, „pláza funkciót” is kapna.
Vitézy Dávid hétfőn arról posztolt, hogy Lázár és a MÁV „évszázados ingatlanpanamára készül”, a pályázati kiírás pedig a Nyugati pályaudvar mellett a Déli, Keleti és Kelenföldi pályaudvarral kapcsolatos ingatlanhasznosításra is vonatkozik.
Lázár ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy nem privatizációról lenne szó, a pályázattal úgy akarnak magántőkét bevonni, hogy egy win-win szituáció alakuljon ki. A pályaudvarok közvagyon jellege szerinte megmaradna, az ingatlanokat ugyanis nem adnák el, hanem közös cégeket alapítanának a befektetőkkel.
Lázár szerint a budapesti pályaudvarok után Debrecen és Győr is sorra kerülne, előbb-utóbb pedig és az összes vasútállomásnál bevonnák valamilyen módon a magántőkét.
Lázárt arról is kérdezték, hogy a felügyelete alá tartozó Információs Hivatal annak idején valóban megfigyelte-e a Tiborcz István után vizsgálódó EU-s nyomozókat? A miniszter szerint viszont a történet csak ki lett színezve, de mivel államtitkot sértene, részleteket nem árulhat el, de kijelentette, semmi törvénytelenség nem történt az ügyben.
Lázár János a műsorban arra is kitért, hogy tárcája 11 ezer milliárd forint beruházási tervből 5 ezer milliárd forint összegben volt kénytelen beruházásokat megszüntetni, elsősorban a befagyasztott EU-s források miatt. Ez jelentősen érinti a budapesti lakásberuházásokat is, amelyet Lázár szerint a kormány továbbra is támogat.
Lázár szerint a Fudan Egyetem projektje ugyan félre van rakva, de megszűnésről nem beszélne, és emellett lát fantáziát a Diákvárosban is.
A mini-Dubaj beruházással kapcsolatban azt mondta, szerinte csak akkor kerül sor az építésre, ha az a főváros érdekeit is szolgálja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.