Kína azután lépett, hogy az USA bővítette azt a kínai vállalati listát, amelyeknek nem lehet chipeket eladni.
A kínai hatóságok azonnali hatállyal tilalmat vezettek be számos olyan ritka fém Egyesült Államokba történő exportjára, amelyek fontosak a félvezető alkatrészek gyártása szempontjából.
A kínai kereskedelmi minisztérium keddi bejelentése szerint az intézkedés a galliumra, germániumra, antimonra és a szuperkemény anyagokra (például a gyémántok és szintetikus anyagok, amelyek nem összenyomhatóak és rendkívül sűrűek) vonatkozik, egyben jelezte, hogy szigorúbb ellenőrzést vezet be a grafit exportjára. A minisztérium közleménye szerint Kína nemzetbiztonsága védelme érdekében hozta meg döntését.
A galliumot és a germániumot félvezetőkben, míg az antimont infravörös technológiában, optikai kábelekben és napelemekben is használják.
A keddi kínai bejelentésre egy nappal azután került sor, hogy Washington bővítette azt a kínai vállalati listát, amelyekre a számítógépes chip-gyártó berendezések, szoftverek és nagy sávszélességű memóriachipek exportellenőrzése vonatkozik, és amivel azt kívánják megakadályozni, hogy Kína hozzájusson a legmodernebb technológiákhoz.
Az amerikai geológiai intézet szerint Kína adja a világ galliumtermelésének 98 százalékát és germániumtermelésének 60 százalékát.
Nem ez az egyetlen szigorítás, amiről Kína az utóbbi időben döntött:
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.