Pár tízezerből belevághat a lakás olyan szintű átalakításába, amelynek már érezhető az eredménye
Bizonyos okosotthon-eszközökkel csökkenthető az energiaszámla, míg más kütyük növelik a fogyasztást. Megfelelő használattal azonban a mérleg pozitív, ráadásul a piacon elérhető legújabb megoldásoknak fontos szerepük lehet a klímaváltozás elleni harcban.
Meghatározóvá válhatnak a klímaváltozás elleni harcban és a fenntarthatóság elérésében azok az okosotthon-technológiák, amelyek kényelmessé teszik az energia, a víz, az élelmiszer és sok más erőforrás tudatos felhasználását – állapította meg az IoT Now oldalon idén megjelent tanulmány, amely a hosszabb távú trendeket igyekezett feltérképezni. Egy intelligens megoldásokkal felszerelt otthon a jelentés szerint nemcsak az egyes ház- vagy lakástulajdonosok pénztárcáját kíméli, de a technológia terjedésével globális szinten számottevő előrelépés érhető el a karbonlábnyom csökkentése terén. Ha ugyanis igaz, hogy egy lakás okosításával – bizonyos feltételek esetén – akár 30–40 százalékos energiamegtakarítás érhető el, akkor globálisan hasonló arányban csökkenhet az otthonok fűtésének, hűtésének és működtetésének energiaigénye.
Aligha kérdés, hogy az okostermosztátok jelentősen növelhetik az energiahatékonyságot. Ezek az elődjeikhez, a programozható fűtés- és hűtésszabályozókhoz képest még inkább igazodni tudnak a lakók igényeihez. Az új generációs termosztátok – akár a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás segítségével – már a viselkedési szokásokhoz vagy a házon belüli tartózkodáshoz is igazítani képesek az optimális hőmérsékletet, hogy ne legyen se túlfűtve, se túlhűtve a lakás. Sőt a konnektivitás révén távolról is vezérelhetők ezek a kütyük. Egyes számítások szerint – természetesen a ház szigetelésétől és egyéb paramétereitől függően – pusztán a termosztát használatából eredő nyereségen túl a legújabb intelligens funkciókkal további energiát lehet megspórolni: a fűtés esetében 10–12, a hűtésnél pedig akár 15 százalékot.