Mélyül a pesszimizmus, novemberben 13 havi mélypontra esett a konjunktúraindex, két éves mélyponton a gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése, miközben 11 havi csúcson az üzleti szféra áremelési tervei – derül ki a GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérésből.
Öt hónapos folyamatos és fokozatos csökkenés után 13 havi mélypontjára esett a GKI konjunktúraindexe novemberben, amikor 3 pontot esett. A felmérés azt mutatta, hogy a cégek foglalkoztatási tervei nem változtak érdemben, miközben a gazdálkodási környezet kiszámíthatósága lényegesen romlott az előző hónaphoz képest. Az üzleti szféra áremelési tervei és a lakosság inflációs várakozásai is számottevő növekedést mutatnak.
A GKI üzleti bizalmi indexe novemberben bő 2 ponttal csökkent az előző hónaphoz képest. Romlottak a kilátások mind a négy bizalmi szektorban:
- az ipari bizalmi index 3,
- az építőipari 2 ponttal csökkent,
- a kereskedők és
- az üzleti szolgáltatók körében mért mutató hibahatáron belül mérséklődött.
Az elemzésben jelzik, hogy továbbra is a kereskedelem a legborúlátóbb ágazat, de nem sokkal marad el tőle az építőipar sem. A szolgáltatások terén a legkevésbé kedvezőtlen a hangulat.
A vállalkozások összesített foglalkoztatási hajlandósága sem változott lényegesen októberhez képest, kivéve az építőipar, ahol valamelyest erősödött ez a szándék. A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése ugyanakkor olyan sokat romlott, hogy 24 havi mélypontjára esett. Az üzleti szféra összesített áremelési tervei közben 11 havi csúcsra emelkedett, ez a szándék leginkább a kereskedelemben erősödött.
Nem oszlik a fogyasztók borúja sem
November már a harmadik olyan egymást követő hónap, amikor a GKI fogyasztói bizalmi index csökkent, októberhez képest közel 4 ponttal van lejjebb az érték, így a mutató 12 havi mélypontjára jutott. Lényegesen csökkent a lakosság elégedettsége az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetével, és a következő 12 hónapra vonatkozó várakozás is romlott októberhez képest.
Az ország következő egy évben várható gazdasági helyzetének és a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése is romlott, igaz, hibahatáron belül. A lakosság inflációs várakozása közben számottevően emelkedett, míg a munkanélküliségre vonatkozó nem változott.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.