Gazdaság hvg.hu 2024. október. 16. 10:20

MNB: Azért is kell a hatalmas aranytartalék, mert szépen csillog

Az aranytartalék megléte pszichológiai hatásként biztonságot sugall, egy összetett befektetési portfólióban megvan a maga helye, a tárolása pedig nem tétel azon az euró tízmilliárdos szinten, ahol a jegybanki tartalék áll.

Számos kiegyensúlyozott és tényszerű beszámoló mellett néhány olyan értékelő írás és kommentár is napvilágot látott, amely téves megállapításokat tett a jegybanki aranytartalék növeléséről – állítja a jegybank honlapján megjelentetett elemzés.

Ebben a kommentárokra, kritikákra válaszolva pontokba szedve igyekeznek alátámasztani, miért indokolt, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelentős aranytartalékot tart fenn, illetve annak mértékét épp nemrég emelte fel, 110 tonnára.

Hiába a nagy aranyvásárlás, éves mélypontra jutott az MNB tartaléka

Historikusan magas, éves szinten azonban alacsony szinten, euróban számolva 46 milliárdon állt a jegybank nemzetközi tartalékállománya szeptember végén. Pedig az aranytartalék mértékét, a miniszterelnök útmutatását követve, nemrégiben 110 tonnára emelték, a fémkészlet értéke így 8,4 milliárd euróra nőtt.

A tanulmány szerint:

  • Félrevezető minden olyan sugalmazás, amely szerint az aranyvásárlás idegen lenne a jegybanki világtól, és csak az MNB-re lenne jellemző. Az arany továbbra is az egyik legfontosabb globális tartalékeszköz, az elmúlt években pedig jelentős jegybanki aranyvásárlások történtek. 2021 óta a World Gold Council összesítése szerint a jegybankok világszerte összesen csaknem bruttó 3000 tonna aranyat vásároltak – és hogy a régión belül maradjunk, egyedül Lengyelország több mint 160 tonnával növelte aranykészleteit, amiből csak az utóbbi félévre több mint 30 tonna esett.
  • A z arany nem „kakukktojás” a tartalékkezelésben, hanem – kiemelten épp a néhol kétségbe vont magas fokú likviditása miatt – a nemzetközi tartalékok egyenrangú része, azaz teljesen elfogadott és hagyományos tartaléktartási eszköz. Ehhez adódott hozzá az utóbbi időszakot jellemző bizonytalan geopolitikai, gazdasági, pénzügyi és nemzetközi piaci környezet, amiben felerősödtek az aranytartalék jelentőségét felértékelő tendenciák. Az arany kedvelt diverzifikációs eszköz, hiszen nem föltétlenül ugyanúgy viselkedik stresszhelyzetben, mint például a kötvények, ami az egyik oka a kiemelkedő jegybanki keresletnek. A jegybanki tartalékkezelés optimalizálása komplex matematikai modelleken alapul, amelyben számos eszköztípusnak jut szerep – ideértve az aranyat is, amely jól kiegészítheti az egyéb tartalékelemeket.
  • Az arany tárolásának magyarországi költsége ebben a kontextusban gyakorlatilag a kerekítési hiba kategóriájába esik.
  • Az arany széles körben elfogadott és használt pénzügyi eszköz, de a pénzügyek történetében betöltött speciális és kiemelkedő szerepe miatt több is ennél. Ma nincs olyan pénzfunkciója, mint korábban évezredeken át, de ettől még az értékőrzés szinonimája. Ebből adódóan az aranytartalék tartásával, felhalmozásával a jegybank képes az országgal szembeni bizalom erősítésére – belföldön és külföldön egyaránt. A bizalom erősítése pedig definíció szerint növeli a pénzügyi stabilitást.

Nem csitul a jegybank szerelme a csillogó fémtéglák iránt

A Magyar Nemzeti Bank nem tud betelni, ismét jelentős tétellel megemelte az ország aranytartalékát. Ez újabb mérföldkő a jegybank elhúzódó pálfordulásában, és eleve felveti a kérdést: minek? Az MNB, ha negatívabban is ítéli meg a gazdasági kilátásokat mint a kormány, eddig nem beszélt stabilitási kockázatokról, amiket elvileg a hagyományosan illikvid nemesfém felhalmozása hivatott kivédeni, és amitől látszólag a piac sem ájult el.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.