Az előző hónaphoz viszonyítva 1,3, az egy évvel korábbihoz képest pedig 3 százalékos volt a drágulás augusztusban.
Az egy évvel korábbihoz képest 3,0, az előző hónaphoz viszonyítva 1,3%-kal emelkedtek az ipari termelői árak augusztusban, jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal.
A KSH szerint a belföldi értékesítés árai éves összevetésben 1,2, az exportértékesítésé 4,0%-kal nőttek. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,2, az exportértékesítési árak 1,8%-kal emelkedtek.
2024. augusztusban a 2023. augusztusihoz képest:
- A belföldi értékesítés árai átlagosan 1,2%-kal emelkedtek, ezen belül a 60,0%-os súlyt képviselő feldolgozóiparé 2,7%-kal magasabbak, a 38,6%-os súlyú energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 2,2%-kal alacsonyabbak voltak. Az élelmiszeripar értékesítési árai 0,6%-kal mérséklődtek.
- Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 0,5, a beruházási javakat gyártókban 4,8, a fogyasztási cikkeket gyártókban 1,2%-kal emelkedtek az árak.
- Az ipari exportértékesítési árak 4,0%-kal magasabbak voltak, ezen belül a 82,9%-os súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,5, a 16,7%-os súlyú energiaiparban 8,8%-kal nőttek az árak.
Az áremelkedés júliusban kezdődött. Januártól júliusig még mérséklődést mért a KSH, de a hetedik hónapban már éves összevetésben összegezve 2,5 százalékos volt a drágulás, és a belföldi árak júniushoz képest is nőttek 2 százalékkal. Az előző hónapban havi alapon az exportárak még nem változtak, így összességében a havi drágulás akkor 0,7 százalékos volt.
2024 január–augusztusban a 2023. január–augusztusihoz képest a belföldi értékesítés árai 3,1%-kal mérséklődtek, az exportértékesítésé lényegében nem változtak (+0,1%), így az ipari termelői árak összességében 1,0%-kal alacsonyabbak voltak.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.