A francia sztárközgazdásszal a HVG készített interjút.
„Érthető, hogy a kelet-európaiaknak nehéz hátrahagyni a szovjet kommunista múltat, és adott esetben elválasztani a szociáldemokráciától, de meg kell értenünk, hogy a kettő történelmi tapasztalata más” – így érvel a HVG-nek adott interjúban Thomas Piketty amellett, miért a szocializmusban látja a jövőt.
A francia közgazdásszal új könyve, Az egyenlőség rövid története magyarországi megjelenése kapcsán beszélgettünk. Piketty ebben a műben a társadalmi osztályok közötti egyenlőtlenségek szociális, történeti és gazdasági okait elemzi, áttekintve a legfontosabb válságokat és küzdelmeket, amelyek globális szinten a korábbinál nagyobb egyenlőség kiépüléséhez vezettek.
A kutató a műben a szocializmust képviseli, demokratikus formája mellett érvel mint kívánatos berendezkedés, amely mellett szerinte az is szól, hogy „30 év telt el azóta, hogy a kommunizmusnak vége lett, ami elég idő ahhoz, hogy a jövőbe tekintsünk”. Tervei pedig ambiciózusak, szerinte a skandináv országokra jellemző, jóléti kapitalizmussal azonosított szociáldemokráciához képest is van tér a továbblépésre.
A HVG Pikettyt kérdezte a szabadkereskedelmet érintő kritikáiról is: a közgazdász szerint ez az ideológia „eddig is extrém vagyonosodással, szociális dömpinggel és környezetkárosítással járt. Ha a baloldal nem lép ebben, majd megteszik a nacionalisták, és ezzel nő a népszerűségük”.
További részletek a csütörtökön megjelenő HVG-ben és a hvg360-on.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.