Gazdaság Lengyel Miklós 2023. október. 18. 17:48

Bajban az ötvenesek: közel a nyugdíj, de nem lesz elég pénzük rá

Az amerikai rendszer sokkal inkább az emberekre bízza az öngondoskodást, sokan mégsem teszik ezt.

Ez a nemzedék nem spórol eléggé a nyugdíjas életre, ezért sokan közülük nem tudják majd megőrizni az életszínvonalukat az Egyesült Államokban – ezt állapította meg egy friss tanulmány, melyet a CNN gazdasági rovata ismertet.

„A számok azt mutatják, hogy a jelenlegi rendszer nem biztosít megfelelő jövedelmet a nyugdíjas évekre sok dolgozó számára” – mondja Az elfeledett nemzedék, amely közeledik a nyugdíjhoz című tanulmány társszerzője. Tyler Bond szerint a rendszer „csináld magad” megoldást kínál, vagyis mindenkire rábízza a tervezést. Az X generáció, a mai 40--50-esek az első olyan nemzedék, amely ezzel a rendszerrel megy majd nyugdíjba. Korábban ugyanis a munkaadók gondoskodtak a nyugdíjrendszer működtetéséről, de ez alapvetően megváltozott. Az idősebbeknek még jár valami a régi rendszer alapján, de a fiatalabbak jóformán csakis arra számíthatnak, amit maguk tesznek félre a nyugdíjas életre. Meg persze a társadalombiztosítás által nyújtott minimál nyugdíjra, de ez édeskevés.

Az X generáció tagjai a mának élnek, és nemigen gondolnak a jövőre, mert csak 14%-uk tesz pénzt valamilyen nyugdíjalapba.

Nincs elég megtakarítás

Az X-generáció szegényebb felénél még rosszabb a helyzet, az alacsonyabb jövedelműek szinte semmit sem tesznek félre a nyugdíjas évekre. A szakértők minimum 40 ezer dolláros megtakarítást tartanak szükségesnek jelenleg az Egyesült Államokban, de az X nemzedék fele nem rendelkezik ennyivel. Aki jól keres, az félretesz a nyugdíjas évekre, de aki nem, az feléli a havi jövedelmét. Ez nagyon nagy kockázatot jelent, de igazán a magas jövedelműek sem gondolnak bele abba, hogy miképp tudják megőrizni életszínvonalukat a nyugdíjas években.

A tanulmány szerint egy középosztálybeli amerikainak ehhez legkevesebb 130 ezer dolláros megtakarításra van szüksége, házaspár esetében ez 243 ezer dollár. Ennek a rétegnek az éves jövedelme 100-150 ezer dollár. Ha 67 éves korban nyugdíjba mennek, akkor az átlagos megtakarítás csak a megszokott jövedelem 25-35%-át hozza majd a nyugdíjas évekre. És még ez sem biztos, mert a washingtoni kongresszus most vizsgálja a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer fenntarthatóságát, és egyáltalán nem kizárt, hogy csökkentésről dönt egyes kategóriákban. Jelen pillanatban a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer rossz bőrben van: tíz év múlva, amikor az X generáció megkezdheti a nyugdíjas éveit, csak arra lesz képes, hogy a jelenleg megígért nyugdíj 80%-át fizesse ki.

Ezen a téren is nagy az egyenlőtlenség az USA-ban

A feketék és a spanyolajkúak az X generációban is sokkal rosszabbul járnak a nyugdíjas években, mint a fehérek és az ázsiai származásúak. A középosztályú feketék nyugdíj-megtakarításai átlagosan 53 ezer dollárt tesznek ki, a spanyolajkúaknál ez csak 42 ezer, vagyis alig a 40 ezres minimum fölött. A fehérek esetében a nyugdíj-megtakarítás összege 165 ezer dollár, míg az ázsiai származású népesség körében 189 ezer dollár.

Végső soron az egész nemzedék rosszul áll, mert a jelenlegi megtakarításai nem teszik lehetővé azt, hogy a nyugdíjas éveiben is fenntartsa azt az életszínvonalat, amelyet aktív korszakában megszokott – összegzi a tanulmány az X generáció problematikus helyzetét az Egyesült Államokban.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.