Jogvédő civil szervezetek felajánlották a segítségüket, hátha a kormány nem tud megbirkózni a korrupció felszámolásával és az igazságszolgáltatás függetlenítésével.
„A kormány nem tett megfelelő lépéseket az EU által azonosított jogállamisági és emberi jogi aggályok teljes körű kezelése érdekében: számos, a korrupcióellenes keretrendszerrel, az igazságszolgáltatás függetlenségével, a jogalkotási folyamattal, a menekültek és menedékkérők jogaival, az egyetemi autonómiával és az LMBTQI+ emberek jogaival kapcsolatos kérdés továbbra is megoldatlan” – írja keddi közös közleményében az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság, a K-Monitor, a Társaság a Szabadságjogokért és a Transparency International Magyarország.
A civil szervezetek ismét felajánlják segítségüket, hogy a jogállamisági feltételek mihamarabb teljesüljenek.
Az uniós költségvetés védelmét szolgáló feltételességi mechanizmus keretében Magyarország vállalta, hogy végrehajt 17 korrupcióellenes intézkedést. Decemberben azonban a Tanács megállapította, hogy az addig megtett intézkedések jelentős hiányosságokat mutatnak, ezért úgy döntött, hogy visszatartja három operatív program pénzeinek 55 százalékát, mintegy 6,3 milliárd eurót (mai árfolyamon mintegy 2400 milliárd forintot). Emellett kimondta azt is, hogy a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok egyelőre nem részesülhetnek EU-s forrásokból.
Az ország Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervének jóváhagyásakor a Tanács számos, a jogállamisággal összefüggő mérföldkövet határozott meg, köztük 27 „szupermérföldkövet”, amelyeket Magyarországnak teljesítenie kell ahhoz, hogy az uniós Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből bármilyen kifizetést kaphasson – ez összesen 5,8 milliárd eurót (mai árfolyamon mintegy 2200 milliárd forintot) jelent. A mérföldkövek jelentős része egybeesik a feltételességi mechanizmus keretében előírt intézkedésekkel, négy szupermérföldkő pedig az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítását célozza.
Arról, hogy a kormány valóban komolyan gondolja a feltételek teljesítését vagy csak látszatintézkedéseket tesz, itt olvashat részletesen:
Átverés vagy valódi szándék? Kiveséztük, mit tesz a kormány a korrupció ellen az EU-s eurómilliárdokért
A magyar kormány csak az Európai Bizottságot ámítja a 27 pontos csomagjával, vagy az valóban alkalmas lehet a korrupció elleni harcra? Szakértőkkel próbáltuk megfejteni, mire lehetnek jók az új intézkedések és intézmények.
Az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság, a K-Monitor, a Társaság a Szabadságjogokért és a Transparency International Magyarország pontról pontra értékelte a magyar kormány által a hiányosságok orvoslása érdekében eddig megtett intézkedéseket. Következtetésük az, hogy a kormány 2023 első negyedévének végéig nem tett megfelelő lépéseket a felvetett jogállamisági és emberi jogi aggályok teljes körű kezelése érdekében, és így nem teljesítette az uniós forrásokhoz való hozzáférés feltételeinek többségét.
A 27 szupermérföldkő közül 13-at teljesítettek, 7-et csak részben teljesítettek, 7-et pedig nem teljesítettek.
A 20 további mérföldkő és cél közül, amelyeknek legkésőbb 2023 első negyedévének végéig kellett volna teljesülniük, 8-at teljesítettek, 9-et csak részben teljesítettek, 3-at pedig nem teljesítettek.
Az operatív programokkal és az Alapjogi Chartával kapcsolatban azonosított 4 aggályos terület közül egyiket sem kezelték.
A civilek közleményük végén jelezték, rajtuk nem fog múlni, továbbra is figyelemmel fogják kísérni az előrehaladást, és a magyar államnak újból felajánlják segítségüket, tapasztalataikat és tanácsaikat a jogállamiság megerősítése érdekében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.