Mindössze a magyar főváros van az uniós átlag felett, még Nyugat-Dunantúl is le van maradva.
Az EU-ban található régiók versenyképességét az Eurostat az alapján méri, hogy egy adott terület mennyire képes vonzó környezetet kínálni a vállalkozások számára, illetve milyen körülményeket nyújt a lakosoknak a letelepedéshez és a munkavállaláshoz.
Az uniós átlag 100 pont, ehhez képest a Közép-Magyarország régió (lényegében Budapest és Pest megye) 105,3 pontot hozott össze az Eurostat felmérése szerint, utána a Nyugat-Dunántúl érkezik 84,2 ponttal, a képzeletbeli dobogóra pedig még Közép-Dunántúl került fel 82,6 ponttal. A legrosszabb teljesítményt nem meglepő módon Észak-Magyarországon mérték (65,6 pont), de nem sokkal jobb a helyzet az Észak-Alföldön sem (68,2 pont).
Az, hogy csak a főváros éri el az EU-s szintet nem magyar sajátosság, ugyanezt látjuk a lengyeleknél (118,1), a szlovákoknál (114,1), a cseheknél (113,7) is, ráadásul ezen fővárosok mind megelőzik a budapesti régió teljesítményét.
Görögországban (92,6), Romániában (91,9) és Bulgáriában 85 ugyanilyen tendenciát látunk, annyi különbséggel, hogy ott az uniós átlagot sem érik el a fővárosi régiók.
Az európai összképet nézve pedig az látható, hogy Olaszországban is csak egy régió, Lombardia (103,3) érte el az uniós átlagot, de ugyanez a helyzet Portugáliában is, miközben például egész Németország, Hollandia, Belgium, Luxemburg, Svédország és Finnország az uniós átlag felett van a versenyképességet tekintve, ahogy Észtország is, igaz, ott az egész ország egy régiónak számít. A csúcsot amúgy a holland utrechti régió jelenti, amely 150,9 pontot ért el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.