Gazdaság Lengyel Miklós 2023. március. 14. 12:55

Milyen hatással lehet Európára az amerikai SVB bank csődje?

A Silicon Valley Bankot pénteken vették át a csődgondnokok, Joe Biden elnök igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, de Európában sokan ráfázhattak volna a kaliforniai bank bukására - különösen a startup cégek közül.

Nem veszélyezteti a német bankrendszert az amerikai Silicon Valley Bank (SVB) csődje - közölte a német bankszövetség (Bundesverband deutscher Banken - BdB) hétfőn. Állásfoglalásukban kiemelték, hogy a németországi bankrendszer "erős, stabil és ellenállóképes" pénzintézetekből áll, amelyek a 2008-ban elmélyült világméretű pénzügyi válság óta jelentősen növelték tőkéjüket.

Kifejtették, hogy a feltörekvő informatikai vállalkozások finanszírozására szakosodott SVB Németországban csupán egy fióktelepet működtetett, amely nem rendelkezett teljes körű banki működési engedéllyel, az SVB összeomlása így igen korlátozott hatást gyakorol a német pénzügyi rendszerre.

A szövetségi pénzügyi felügyelet (BaFin) hétfőn elrendelte a fióktelep - SVB Germany Branch - működésének felfüggesztését is. Közleményükben ugyancsak hangsúlyozták, hogy az ügy "nem jelent veszélyt a pénzügyi stabilitásra" Németországban. A BaFin adatai szerint az SVB 2018-ban alapított németországi érdekeltsége kizárólag hitelezéssel foglalkozott, betéteket nem gyűjtött németországi ügyfelektől, nehézségei így a betétbiztosítási rendszert sem terhelik. A frankfurti székhelyű pénzintézet mérlegfőösszege a 2022-es éves beszámoló szerint 789,2 millió eurót tett ki.

 

Bedőlt egy neves amerikai bank, és esik a forint - mi történt?

A 2008-as nagy gazdasági válság óta nem látott bankcsőd rengette meg az USA-t, és egyre többen teszik fel a kérdést, hogy csak az első eldőlő dominó volt-e a Silicon Valley Bank összeomlása. A múlt pénteken bedőlt Silicon Valley Bankot (SVB) 1983-ban alapították kifejezetten azzal a céllal, hogy olyan cégekből toborozzák ügyfeleiket, amelyekbe kockázatitőke-társaságok fektetnek összegeket.

Az 1983-ban alapított SVB pénteki bedőlése után a brit kitettség védelmében a legnagyobb európai bankcsoport, a HBSC azt jelentette be, hogy egy fontért átvette a bank szigetországbeli érdekeltségét. Az SVB UK profittal zárta a múlt évet: 88 millió font volt az adózás előtti eredmény 2022-ben. A hírre, hogy a HSBC átveszi az SVB londoni bankját, a bankóriás részvényeinek értéke 4,1%-kal csökkent hétfőn.

Andrew Griffith, a brit pénzügyminisztérium államtitkára mindenesetre arról beszélt a CNBC televíziónak, szó sincs a a bankrendszer megrendüléséről Nagy-Britanniában. “Határozott intézkedéssel megoldottuk ezt a problémát. Most, hogy a HSBC átvette az SVB londoni bankját , az ügyfelek hozzájuthatnak a betéteikhez. Sikerült az adófizetők pénzét is megóvni” - hangsúlyozta a brit pénzügyi államtitkár. A brit jegybank kormányzója szükségesnek érezte hangsúlyozni, hogy más bankot nem érint az SVB csődje.

Nyugalomra intett a Silicon Valley Bank amerikai pénzintézet csődje után Bruno LeMaire francia pénzügyminiszter is. A politikus hangsúlyozta: a francia bankrendszer szilárd, a likviditás nem okoz problémát. Persze azért sietett hozzátenni, hogy nagyon is figyelik az SVB-csőd következményeit, hiszen a bankrészvények árfolyama átlagosan 10%-kal csökkent az Európai Unióban a pénteken bejelentett fizetésképtelenség után.

A piac a gyenge pontokat támadta, különösen Európában: az olaszok és a spanyolok kerültek a célkeresztbe - írja az RFI portál. Az olasz pénzügyminiszter, Giancarlo Giorgetti az Európai Unióra számít: “az Egyesült Államok gyorsan és határozottan cselekedett a bankválság ügyében. Remélem, hogy ha szükség lesz rá, akkor az Európai Unió is hasonlóképp cselekszik majd.”

Az uniós pénzügyminiszterek egyelőre tartanak attól, hogy az SVB csődje túl nagy hatást gyakorolna a kontinens pénzügyeire.

Mindenki Amerikára figyel, hiszen a 2008-as pénzügyi válság is onnan indult ki, és terjedt szét az egész világon, a többi között ez vezetett a görög adósságválsághoz, amely padlóra vitte az Európai Unió legsérülékenyebb tagállamát.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.