Tavaly összesen 73 tonnányi környezetszennyező anyagot adtak le az áruházaknál kihelyezett gyűjtőkbe.
2021-ben kilenc hiper-, és huszonöt szupermarketükben állított fel egy-egy 800 literes kapacitású, használt sütőolaj és zsiradék leadására használható speciális tárolót a Spar, majd tavaly nyár közepéig tizenegy, év végére pedig két fázisban további harmincöt ilyen átvevőhelyet létesítettek – írják közleményükben.
Az egyébként környezetszennyező, ám korszerű technológiával újrahasznosítható anyagokat a Biotrans Kft. szállítja el, ülepíti majd a felhevítést követően biodízel üzemanyagot készít belőlük. Az áruházlánc úgy látja, kezdeményezésüket a lakosság is örömmel fogadta, ugyanis 2021-ben több mint 13 tonna, 2022-ben pedig már csaknem 73 tonna használt zsiradékot helyeztek el náluk.
Figyelmeztetnek, hogy a sütés-főzés során használt anyagok már kis mennyiségben is károsak az élővizekre, ezért óva intenek mindenkit attól, hogy a lefolyóba, árkokba, vízelvezetőkbe öntsék azt, vagy a háztartási kukákba dobják.
Magyarországon egyetlen év alatt közel 25 ezer tonna használt étolaj keletkezik a háztartásoknál, ennek a mennyiségnek csak töredéke kerül gyűjtőpontokra. A kihelyezett tárolókba üvegben, PET palackban vagy saját csomagolásukba visszatöltve is le lehet adni ezt a fajta háztartási hulladékot, a lakóhelyünkhöz legközelebbi átvevőpontokat pedig interaktív térképen lehet megkeresni.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.