Gazdaság MTI/hvg.hu 2023. február. 06. 19:25

Zuhant az orosz költségvetés olaj- és gázbevétele januárban

Az orosz pénzügyminisztérium szerint a bevételzuhanást elsősorban az Urals orosz olajfajta árjegyzéseinek csökkenése és a földgázexport visszaesése okozta.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az orosz költségvetés 426 milliárd rubel (kb. 2185 milliárd forint) olaj- és gázbevételre tett szert januárban az előzetes adatok szerint, ami 46 százalékkal kisebb a tavaly januárinál – derül ki az orosz pénzügyminisztérium honlapjára hétfőn felkerült adatokból.

A minisztérium szerint a bevételzuhanást elsősorban az Urals orosz olajfajta árjegyzéseinek csökkenése és a földgázexport visszaesése okozta. Ez önmagában is egy elég jelentős érv lehetne a szankciók működőképessége mellett, bár ezt értelemszerűen sem az oroszok, sem a közleményt kiadó MTI nem tartotta szükségesnek megjegyezni. Az elmaradozó gáz-, illetve olajbevételek, illetve a szankciók közötti kölcsönhatást az alábbi cikkünkben jártuk körbe részletesen:

Jelentés az orosz gazdaságról: működnek az „elhibázott" brüsszeli szankciók

A tavalyi évet 3,3 ezermilliárd rubeles, vagyis 47 milliárd dolláros deficittel zárta Oroszország. Bár a nyugati gázkuncsaftok java kámforrá vált, a nyári, extrém árak miatt ez az üzlet 2022-ben még így is gyümölcsöző volt Moszkvának, idén viszont nagyon beszakadhatnak a bevételek.

Az Urals nyersolaj átlagára januárban 49,48 dollár volt hordónként, ami jóval elmarad a 2022. januári 85,64 dolláros átlagártól. Tavaly decemberben az átlagár 50,47 dollár volt.

Az orosz költségvetés bevételének jelentős hányada származik a kőolaj és a földgáz eladásából. A büdzsé tavaly GDP-arányosan 2,3 százalékos hiánnyal zárt, ami a második legnagyobb éves deficit volt a modern orosz történelemben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.