Gazdaság Lengyel Miklós 2022. december. 12. 14:34

Megérkezett a hideg, jön utána az áramszünet is?

Ez foglalkoztatja Franciaország és Nagy-Britannia lakóit, miután egyes helyeken -15 fokra csökkent a hőmérséklet.

14,8 gigawatt villamos energiát importált Franciaország pénteken, és ez közelíti a történelmi rekordot, pedig a sarkvidéki hideg még nem érte el az országot. Szerencsére az atomerőművek kapacitása eléri a 40 gigawattot, ezért egyelőre nem kell áramszünettől tartani, de a probléma olyan komoly, hogy Emmanuel Macron is kénytelen foglalkozni vele. Az államfő úgy nyilatkozott, hogy a lakosságot igyekeznek maximálisan megkímélni a lehetséges áramszünetek hatásaitól.

Hétfőre még nem jelzett veszélyt a szolgáltató, de felhívta a figyelmet, hogy “a zöld jelzés nem jelenti azt, hogy nem kellene spórolni az energiával". A szolgáltató 81,5 gigawattos csúcsfogyasztással számol a hideghullám idején. A héten ugyanis 5-6 Celsius-fokkal hidegebb lehet a szokottnál, ezért a zöld jelzés könnyen sárgára változhat. Ez azt jelenti, hogy spórolni kell az árammal, nehogy nagy leállás következzen be, míg a vörös arra utal, hogy nem szabad bekapcsolni az elektromos fűtést és a háztartási nagygépeket a csúcsidőszakban. Utoljára áprilisban volt sárga jelzés a francia energiahálózaton, de attól tartanak, hogy az idei télen többször is lehet.

Az energiabiztonsághoz az kellene, hogy az atomerőművek kapacitása 40 gigawattról 50 gigawattra emelkedjen január elsejéig.

A szolgáltató szerint még akkor is előfordulhat a tél folyamán a vörös jelzés, ha nem lesz különösen hideg. 4-7 ilyen esettel számolnak, ami áramszüneteket jelent, ezek elvben nem tarthatnak két óránál tovább. Ha viszont hideg lesz a tél, akkor 20-28 vörös jelzés is várható. Különösen januárban lehet nehéz a helyzet. Bizonytalansági tényező az importált elektromos áram és földgáz, emiatt Franciaország energiabiztonsága a leghidegebb hónapban problematikussá válhat.

Hideghullám Nagy-Britanniában

Sárga jelzés volt érvényben Skóciában is a hétvégén a sarkvidéki hideg és a havazás miatt. Aberdeen környékén -15 fokra ment le a hőmérséklet.

Napi 4 fonttal növelheti meg a fűtési számlát a hideg, így egy átlagos brit család 10 fontot fizethet naponta. A kormány ársapkát tett az éves fogyasztásra, amelynek ára egy évben nem haladhatja meg a 2500 fontot.

Minthogy egyes területeken a hőmérséklet -15 fokra süllyedt, ezért az áramszolgáltató két hagyományos szénerőművét maximális fokozatra kapcsolta. A két szénerőmű egyenként 570 gigawatt energiát termel. Mindkettőt le akarták állítani a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében, de a kormány újra engedélyezte működésüket hiszen szükség lehet rájuk, ha – mint most is – nagy hideg köszönt be Nagy Britanniában.

Nagy-Britannia a kontinensről is importál áramot, hogy működtetni tudja a saját rendszerét, de egyre drágább ez a behozatal. Különösen drága az áramimport a csúcsidőszakban, vagyis délután 5 és 7 között – írja a londoni Daily Mail. A lap hozzáteszi: egyes területeken mára lakosságot is felszólították, hogy fogyasszon kevesebbet ebben az időszakban. A szolgáltató abban bízik, hogy a szénerőművek belépése elkerülhetővé teszi az áramszüneteket.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.